WSA uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej ws. kolejnych kamienic

Roszczenia do nieruchomości wartych 9,5 mln zł zostały kupione za 100 tys. zł (fot. Google streetview)

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej dotyczącą dwóch warszawskich nieruchomości przy ul. Senatorskiej 7 i Krakowskie Przedmieście 83. W sprawie tej roszczenia do nieruchomości wartych 9,5 mln zł zostały kupione za 100 tys. zł.

WSA uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. dawnej Siennej 29

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji reprywatyzacyjnej w sprawie placu Defilad 1, czyli dawnej Siennej 29. Była to...

zobacz więcej

Chodzi o decyzje komisji weryfikacyjnej z lipca zeszłego roku. Komisja uchyliła wówczas decyzje prezydenta Warszawy o zwrocie nieruchomości przy ul. Krakowskie Przedmieście 83 i Senatorskiej 7 właścicielom roszczeń. Zdaniem komisji decyzje miasta zostały wydane z naruszeniem prawa. Beneficjenci tych decyzji i warszawski ratusz zaskarżyli postanowienia komisji do WSA.

W ustnych motywach środowego wyroku sędzia Joanna Skiba wskazała, że decyzje komisji weryfikacyjnej zostały nieprawidłowo sformułowane. Wskazała przy tym, że w rozstrzygnięciu decyzji komisji zabrakło elementów określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Sąd wskazał też, że argument podniesiony przez komisję dot. zakupu roszczeń do dwóch nieruchomości za kwotę niewspółmierną do faktycznej wartości jest nietrafny. Sąd zwrócił uwagę, że przeniesienie własności roszczeń do tych nieruchomości nastąpiło w formie aktu notarialnego. Jak dodała sędzia, żaden o organ administracji nie może podważyć aktu notarialnego.

NSA zajmie się sprawą aktów urodzenia, w których rodzice są tej samej płci

Siedmioro sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego zajmie się w poniedziałek pytaniem o dopuszczalność wpisu do ksiąg stanu cywilnego...

zobacz więcej

Podczas II wojny światowej budynki przy Krakowskim Przedmieściu 83 i Senatorskiej 7 zostały całkowicie spalone, a zgliszcza zostały rozebrane przy budowie Trasy W-Z. W 1949 r. na płycie tunelu Trasy powstał – z pieniędzy Skarbu Państwa – nowy budynek.

W 2011 r. prezydent m.st. Warszawy wydał decyzję reprywatyzacyjną na rzecz nabywców roszczeń.

W lipcu 2018 r. komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje zwrotowe. Jak wskazywał wówczas przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki, prawo do roszczeń do nieruchomości przy ul. Senatorskiej 7 i Krakowskie Przedmieście 83. tzw. handlarze roszczeń zakupili za 100 tys. zł, podczas gdy rynkowa wartość tych nieruchomości to 9,5 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej