RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakończył się szczyt NATO. Turcja zgodziła się na plany obrony Polski

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na poparcie NATO-wskich planów obrony krajów bałtyckich i Polski – ujawniła w czasie spotkania przywódców Sojuszu kancelaria prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Decyzja zapadła w trakcie zakończonego właśnie szczytu NATO w Londynie, zorganizowanego w 70. rocznicę powstania Sojuszu. Wcześniej z Erdoganem rozmawiał m.in. prezydent Polski Andrzej Duda.

Ekspert: Trump wyraził w Londynie poparcie dla NATO

Prezydent USA Donald Trump wyraził w Londynie poparcie dla NATO; jego odpowiedź na krytyczne komentarze prezydenta Francji Emmanuela Macrona o...

zobacz więcej

Kwestia ta była jedną z głównych punktów spornych przed rozpoczęciem spotkania przywódców. Turcja odmawiała poparcia tych planów, dopóki państwa NATO nie uznają ugrupowań, z którymi walczy, za organizacje terrorystyczne.

O sprawie tej z Erdoganem rozmawiał przed przyjazdem do Londynu prezydent Andrzej Duda, a w czasie samego szczytu miało się odbyć spotkanie Erdogana, Dudy i prezydentów trzech krajów bałtyckich.

Informację o decyzji Erdogana jako pierwsza podała kancelaria prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Potwierdził ją sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Przywódcy państw NATO porozumieli się w środę na szczycie w Londynie w sprawie aktualizacji planów obronnych Polski i państw bałtyckich – poinformował na konferencji sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Stoltenberga pytano na konferencji, czy udało się przekonać Turcję, by nie blokowała planu obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich.

Erdogan zgodził się omówić z Dudą kwestię poparcia dla planów NATO

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek przed wylotem na szczyt NATO z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. To była dobra...

zobacz więcej

Stoltenberg poinformował, że rozmawiał o tej sprawie z Erdoganem.

– Dzisiaj uzgodniliśmy aktualizację planów (obronnych – red.) dla Polski i państw bałtyckich. Jestem z tego zadowolony – powiedział Stoltenberg na konferencji. Nie podał jednak szczegółów.

Turcja zapowiedziała wcześniej, że nie podpisze strategii dla Europy Wschodniej, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają syryjskich Kurdów za terrorystów. Weto prezydenta Erdogana oznaczałoby, że dokument w ogóle nie zostanie przyjęty. Nie wiadomo na razie na jakich warunkach zawarto kompromis. Jak podaje kancelaria litewskiego prezydenta, Turcja nie domagała się niczego w zamian za wycofanie swojego sprzeciwu.

Jak podała strona turecka, po zapadnięciu tureckiej decyzji prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odbył niezapowiedziane dwustronne spotkanie z Erdoganem.

Mimo napięć między przywódcami państw NATO w przyjętej w środę na szczycie w Londynie deklaracji potwierdzili oni jedność Sojuszu i zobowiązanie zapisane w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, że atak na jednego sojusznika będzie uważany za atak na wszystkich.

Silne NATO to bezpieczna Polska. Szczyt w Londynie wołaniem o jedność Sojuszu

Czas skończyć z mrzonkami o europejskiej armii, polityką wypychania USA z Europy i „niedrażnienia” Rosji. Realizacja oczekiwań Polski podczas...

zobacz więcej

„W trudnych czasach jesteśmy silniejsi jako Sojusz, a nasi obywatela są bezpieczniejsi. Nasza więź i wzajemne zaangażowanie gwarantują nasze wolności, nasze wartości i nasze bezpieczeństwo od 70 lat. Pracujemy nad tym, aby zapewnić, że NATO gwarantuje te wolności, wartości i bezpieczeństwo dla przyszłych pokoleń” – głosi deklaracja Sojuszu.

Przywódcy wskazali, że NATO gwarantuje bezpieczeństwo terytorium państw członkowskich i miliarda ludzi, a także wolność i wartości, które podzielają państwa członkowskie, w tym demokrację, wolność jednostki, prawa człowieka i praworządność.

„Solidarność, jedność i spójność są podstawowymi zasadami naszego Sojuszu. Gdy współpracujemy, aby zapobiegać konfliktom i zachować pokój, NATO pozostaje fundamentem naszej zbiorowej obrony i podstawowym forum konsultacji oraz decyzji w sprawie bezpieczeństwa wśród sojuszników. Potwierdzamy trwałą więź transatlantycką między Europą i Ameryką Północną, przestrzeganie celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz nasze uroczyste zobowiązanie zapisane w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, że atak na jednego Sojusznika będzie uważany za atak na nas wszystkich” – napisano w deklaracji.

Królewskie przyjęcie dla przywódców NATO. Za oknami demonstracje

Wydanemu we wtorek wieczorem przez królową Elżbietę II przyjęciu dla przywódców państw członkowskich NATO towarzyszyły przed Pałacem Buckingham...

zobacz więcej

Przywódcy państw NATO na szczycie w Londynie skrytykowali agresywne działania Rosji. „Agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego” – uznali.

„Terroryzm we wszystkich jego postaciach i przejawach pozostaje stałym zagrożeniem dla nas wszystkich. Podmioty państwowe i niepaństwowe kwestionują porządek międzynarodowy oparty na regułach. Brak stabilności poza naszymi granicami przyczynia się również do nielegalnej migracji. Stoimy w obliczu zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych” – taki zapis znalazł się w przyjętej deklaracji.

Jak mówił Stoltenberg, Sojusz wierzy w dialog z Rosją, która jest jego największym sąsiadem. – Nawet jeśli nie będziemy w stanie poprawić relacji z Rosją w najbliższej przyszłości, musimy zarządzać tymi trudnymi sprawami – wskazał.

Zaznaczył też, że Sojusz nie będzie obojętny na rozmieszczenie przez Rosję nowych rakiet średniego zasięgu, które stanowią znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

źródło:
Zobacz więcej