Raport

Epidemia koronawirusa

Ekspert: Trump wyraził w Londynie poparcie dla NATO

Prezydent USA Donald Trump (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Prezydent USA Donald Trump wyraził w Londynie poparcie dla NATO; jego odpowiedź na krytyczne komentarze prezydenta Francji Emmanuela Macrona o Sojuszu nie była zaskakująca – powiedział w Londynie ekspert z brukselskiego think tanku EPC Paul Ivan.

Macron podtrzymuje opinię o „śmierci mózgu” NATO

Prezydent Francji Emmanuel Macron, wchodząc na szczyt NATO, powiedział, że podtrzymuje swoją wcześniejszą wypowiedź o „śmierci mózgu” Sojuszu....

zobacz więcej

– Trump wyraził poparcie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, co nie zdarza się codziennie. Trzeba odebrać ten przekaz pozytywnie. Trump w ten sposób odpowiedział na wcześniejszy komentarz prezydenta Macrona w tej sprawie – zaznaczył analityk z Centrum Polityki Europejskiej (EPC).

Na początku listopada Macron w wywiadzie dla tygodnika „Economist” powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje śmierć mózgu NATO. Prezydent Francji powtórzył swoją opinię przed początkiem szczytu w Londynie.

Odnosząc się do słów Macrona, Trump powiedział we wtorek, że są one bardzo obraźliwe. – Jest bardzo mocne stwierdzenie, jednak kiedy wygłasza się takie oświadczenie, jest to bardzo, bardzo nieprzyjemne stwierdzenie dla (...)28 krajów – mówił Trump.

Jak dodał Paul Ivan, spotkanie przywódców państw NATO w Londynie odbywa się w trudnym momencie dla sojuszników. – Mam na myśli interwencję turecką w północnej Syrii czy właśnie wywiad prezydenta Emmanuela Macrona. Wcześniej też dochodziło do napięć. Jest oczywiste, że polityczny klimat jest dość trudny – powiedział ekspert. Jednak - jak dodał - na spotkaniu nie mają być podejmowane żadne kluczowe dla Sojuszu decyzje, i jest ono bardziej spotkaniem liderów i wymianą poglądów niż typowym szczytem.

Ekspert podkreśla też, że coraz więcej krajów wypełnia NATO-wskie cele dotyczące wydatków na obronność, przekazując na ten cel większe pieniądze. Ivan spodziewa się, że w przekazie ze spotkania w Londynie zostanie podkreślone, że te wysiłki muszą być kontynuowane w tych krajach, które nie spełniły jeszcze tego celu.

Wśród tematów dyskusji pojawiają się też Rosja i Chiny. W tym kontekście Ivan spodziewa się przekazu przywódców o jedności w obliczu zagrożeń. – Nie powinniśmy być jednak naiwni, że pewne kwestie dotyczące różnic w podejściu do tych krajów między państwami NATO zostaną rozwiązane na tym spotkaniu – wskazał.

Zdaniem Ivana na szczycie nie zapadną żadne decyzje w sprawie interwencji Turcji w Syrii. – To niezwykle skomplikowana sprawa. (...) Ten problem będzie nadal dzielił sojuszników. Nie tylko interwencja Turcji, ale też np. współpraca wojskowa Turcji z Rosją – powiedział ekspert.

źródło:

Zobacz więcej