RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burmistrz Szczecinka skazany. Zasłynął z rachunku dla prezydenta Dudy

Daniel Rak był wystawiony w ostatnich wyborach samorządowych przez Koalicję Obywatelską (fot. YT/Miasto z Wizją)

Burmistrz Szczecinka (woj. zachodniopomorskie) Daniel Rak został skazany przez Sąd Rejonowy w Szczecinku na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. O burmistrzu Szczecinka głośno było kilka miesięcy temu, kiedy po wizycie prezydenta RP wystawiono rachunek 900 zł za straty z biletów miejskiej komunikacji. – Jeżeli ktoś kogoś zaprasza na przyjęcie do restauracji, to za niego płaci – mówił wtedy burmistrz Rak.

CBA zatrzymało burmistrza Niepołomic

Funkcjonariusze CBA zatrzymali burmistrza Niepołomic i jego zastępcę w śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy...

zobacz więcej

Serwis Szczecinek.com wskazuje, że sprawa dotyczy kursu języka angielskiego, który w 2015 roku został zorganizowany przez Urząd Miasta w Szczecinku. Rak pełnił wówczas funkcję zastępcy ówczesnego burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa. Jak orzekła prowadząca sprawę sędzia Katarzyna Pydych, działając jako funkcjonariusz publiczny i zastępca burmistrza, urzędnik kilkakrotnie przekroczył swoje uprawnienia i nie dopełnił obowiązków.

Odczytując wyrok sędzia wskazała, że ówczesny zastępca burmistrza, działając w celu uzyskania dotacji z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, przedłożył poświadczający nieprawdę dokument do PUP, który doprowadził PUP do niekorzystnego rozporządzenia mieniem – 84 tys. zł.

– Daniel Rak, wiedząc, że nie może zostać spełniony podstawowy warunek tej umowy, działał na szkodę PUP. Działając w celu osiągnięcia korzyści osobistej i majątkowej, wbrew treści polecenia burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa, nie dopełnił obowiązku nadzorowania realizacji umowy z PUP i zawarł niekorzystną dla ratusza umowę usługi szkoleniowej z firmą Anny P. Sędzia podkreśliła, że w momencie zawierania umowy burmistrz nie poinformował o naruszeniu warunków umowy z PUP, iż w kursie biorą udział osoby w ilości mniejszej niż 25 i w wieku poniżej 45 lat. Sam także nie spełniał kryteriów wiekowych, (...) co doprowadziło do zwrotu dofinansowania w wysokości 63 tys. zł – cytuje sędzię Szczecinek.com.

Pydych orzekła również, że Rak działał na szkodę interesu prywatnego osób, które nigdy we wspomnianym szkoleniu nie uczestniczyły oraz nakłaniał do zniszczenia dokumentacji dotyczącej kursu językowego.

Burmistrz został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Sędzia Katarzyna Pydych zasądziła mu również karę grzywny w wysokości 5 tys. zł i konieczność pokrycia kosztów sądowych. Rakowi zasądzono również nadzór kuratora sądowego. Wyrok nie jest prawomocny. Obrońca urzędnika zapowiedział apelację.

Wraz z burmistrzem na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata skazano również Tomasza P., pracownika Urzędu Miasta w Szczecinku.

Daniel Rak był wystawiony w ostatnich wyborach samorządowych przez Koalicję Obywatelską.

O burmistrzu Szczecinka głośno było w sierpniu br., kiedy prezydent Polski Andrzej Duda gościł w mieście. Po wizycie głowy państwa Komunikacja Miejska w Szczecinku domagała się zapłaty 900 zł – za utracone przychody z tytułu sprzedaży biletów – od tamtejszego starostwa, bo SOP postanowił o zamknięciu trasy linii tramwaju wodnego na czas tej wizyty.

– Jeżeli ktoś kogoś zaprasza na przyjęcie do restauracji, to za niego płaci – mówił wtedy burmistrz Rak.

Prezydent Duda zadeklarował wówczas, że jest gotów zapłacić rachunek z własnej kieszeni. Uprzedził go pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny.

źródło:
Zobacz więcej