RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Macron podtrzymuje opinię o „śmierci mózgu” NATO

Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. Reuters/Henry Nicholls)
Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. Reuters/Henry Nicholls)

Prezydent Francji Emmanuel Macron, wchodząc na szczyt NATO, powiedział, że podtrzymuje swoją wcześniejszą wypowiedź o „śmierci mózgu” Sojuszu. Wywołała ona szereg kontrowersji wśród państw sojuszniczych.

Morawiecki dla „FT”: Kwestionowanie przez Macrona NATO niebezpieczne

Premier Mateusz Morawiecki oskarżył Emmanuela Macrona o nieodpowiedzialność po tym, jak francuski prezydent ocenił, że NATO cierpi na „śmierć...

zobacz więcej

Wchodząc na spotkanie przywódców NATO, które odbywa się w Watford na przedmieściach Londynu, Macron został zapytany, czy podtrzymuje swoją wypowiedź.

– Tak, zdecydowanie. W rzeczywistości pozwoliło nam to na podjęcie istotnej debaty – ocenił francuski prezydent. Dodał, że chodzi między innymi o to, „jak stworzyć trwały pokój w Europie i zdefiniować to, kto jest wrogiem”.

Na początku listopada Macron w wywiadzie dla tygodnika „The Economist” powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje „śmierć mózgu NATO”. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Podał też w wątpliwość wiarygodność zobowiązań sojuszniczych, zgodnie z którymi atak na jednego z sojuszników jest uważany za atak na wszystkich członków NATO.

Odnosząc się do tych słów Macrona, prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek w Londynie, że są one „bardzo obraźliwe”. – Jest to bardzo mocne stwierdzenie, jednak kiedy wygłasza się takie oświadczenie, jest to bardzo, bardzo nieprzyjemne stwierdzenie dla (...) 28 krajów – mówił Trump.

Zaznaczył, że może sobie wyobrazić, iż Francja zrywa z NATO, co określił jako zaskakujące, ponieważ uważa, że potrzebuje ona więcej ochrony niż ktokolwiek inny.

Saryusz-Wolski: Macron musi wrócić do szeregu

– Za tym kryje się intencja polityczna, żeby wyrzucić Amerykanów z Europy, a zaprosić do Europy Rosjan – powiedział w TVP Info Jacek...

zobacz więcej

Amerykański prezydent zapowiedział też działania odwetowe w związku z wprowadzeniem przez Francję podatku od obrotów dużych firm internetowych. – Myślę, że stopa bezrobocia we Francji jest bardzo wysoka. Francja w ogóle nie radzi sobie dobrze w kwestiach gospodarczych. Wprowadzają opodatkowanie produktów innych, więc my ich opodatkowujemy – powiedział Trump dziennikarzom.

Francuski rząd nałożył latem 3-procentowy podatek GAFA, który ma mieć zastosowanie do firm świadczących usługi cyfrowe z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie. Podatek obejmie około 30 podmiotów, w tym firmy amerykańskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej