Raport

#FabrykahejtuPO

Singapur zainteresowany udziałem w projekcie CPK

Zaproszenia zostały wysłane do kluczowych światowych lotnisk (fot. cpk.pl)

Centralny Port Komunikacyjny szuka doradcy strategicznego dla projektu, w tej sprawie spółka spotkała się z przedstawicielami singapurskiego Lotniska Changi – powiedział pełniący obowiązki prezesa CPK Mikołaj Wild. Jak dodał, Singapurczycy są zainteresowani udziałem w projekcie.

CPK impulsem rozwojowym Polski. Czarny PR przegrywa z faktami

Centralny Port Komunikacyjny nie tylko poprawi sytuację naszego lotnictwa cywilnego, przyspieszy połączenia kolejowe, stworzy tysiące nowych miejsc...

zobacz więcej

Mikołaj Wild od ubiegłego tygodnia pełni obowiązki prezesa spółki CPK. Zmiana miała związek z powołaniem na jego dotychczasową funkcję – pełnomocnika rządu ds. CPK, Marcina Horały. Jak wskazał Wild, będąc jeszcze pełnomocnikiem ds. CPK zdecydował o rozpoczęciu wyboru doradcy strategicznego ds. CPK oraz konsultanta dla Lotniska Chopina.

– To jest równoległy proces. Chcemy, aby ten sam międzynarodowy podmiot został doradcą strategicznym dla CPK oraz konsultantem dla Lotniska Chopina. W przypadku CPK doradca pomoże spółce w pracy m.in. nad master planem, a jeżeli chodzi o warszawskie lotnisko, tutaj pomoże zarządzającemu, czyli Przedsiębiorstwu Państwowemu Porty Lotnicze zwiększyć przepustowość Lotniska Chopina – powiedział Wild.

Jak wyjaśnił, zaproszenia zostały wysłane do kluczowych światowych lotnisk. – Kluczowe było dla nas uświadomienie naszym partnerom, że prace przy planowaniu CPK i przebudowie Lotniska Chopina to tak naprawdę dwie strony tego samego medalu. Wybór doradcy dla tych dwóch przedsięwzięć ma nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku – powiedział. Jak dodał, spółka w tej sprawie już spotkała się z delegacją z Singapuru.

UE przyznała dofinansowanie na jeden z projektów CPK

Prawie 2 mln euro przyznała UE spółce CPK na prace przygotowawcze do budowy 30-kilometrowego odcinka linii Katowice – Ostrawa. Ma być budowana...

zobacz więcej

– W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbyły się rozmowy pełnomocnika rządu ds. CPK, przedstawicieli CPK, PPL, Polskiego Funduszu Rozwoju i LOT-u z delegacją firm z Singapuru. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele Changi Airport International, to spółka należąca do Changi Airport Group, czyli operatora singapurskiego Lotniska Changi. Od siedmiu lat lotnisko to jest numerem jeden wśród najlepszych portów przesiadkowych świata w rankingu Skytrax – powiedział.

W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Surbana Jurong - globalnej firmy doradczej w zakresie rozwiązań urbanistycznych i infrastrukturalnych oraz agencji rządowych Enterprise Singapore i Singapore Cooperation Enterprise, które odpowiadają m.in za współpracę gospodarczą z podmiotami zagranicznymi.

– Singapurczycy wyrażają zainteresowanie udziałem w naszym projekcie – powiedział Wild. Dodał, że w najbliższych tygodniach CPK oczekuje delegacji z kolejnych czołowych lotnisk na świecie.

Jak tłumaczy Wild, zadaniem doradcy strategicznego będzie bieżąca współpraca przy planowaniu, projektowaniu i budowie Portu Lotniczego Solidarność. – To wsparcie jest potrzebne, żeby zapewnić wygodę dla pasażerów, efektywność dla przewoźników i rentowność dla operatora – dodał.

Spółka podkreśla, że wybór doradcy będzie jednym z kamieni milowych podczas przygotowań do budowy CPK. W połowie przyszłego roku CPK przystąpi do prac nad master planem: zarówno dla lotniska, jak też dla zintegrowanej z nim stacji kolejowej.

źródło:

Zobacz więcej