RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

W Muzeum Holokaustu w Los Angeles upamiętniono Polaków

Tablica przed Los Angeles Museum of the Holocaust upamiętnia Polaków, którzy ratowali Żydów. (fot. Twitter/PLinLosAngeles)

W parku okalającym Los Angeles Museum of the Holocaust odsłonięto tablicę pod drzewem dedykowanym Polakom, którzy ratowali Żydów z Holokaustu. „To drzewo upamiętnia Sprawiedliwych z Polski, którzy ryzykowali życie, aby ocalić Żydów podczas Holokaustu” – widnieje na tablicy.

Grupa Aleksandra Ładosia. Wystawa w Bazylei

Polscy dyplomaci ratujący Żydów są głównymi bohaterami wystawy „Paszporty, beneficjenci, policja. Szwajcarska tajemnica wojenna” otwartej w Muzeum...

zobacz więcej

Tablica w najstarszym muzeum Holokaustu w USA została odsłonięta z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Paweł Lickiewicz, wicekonsul w Los Angeles odpowiedzialny za dyplomację publiczną, powiedział, że Los Angeles Museum of the Holocaust nawiązuje do tradycji kultywowanej w Instytucie Yad Vashem. W Ogrodzie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Instytucie Yad Vashem do 1996 r. sadzono drzewa dla Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Jak wyjaśnił Lickiewicz, w parku należącym do Los Angeles Museum of the Holocaust konkretne drzewa są dedykowane narodom, które ryzykowały życie, pomagając Żydom podczas II wojny światowej.

Co czwarty Niemiec uważa, że Holokaust może się powtórzyć

Co czwarty Niemiec uważa, że Holokaust może się w ich kraju powtórzyć – to jeden z wniosków badań przeprowadzonych przez Światowy Kongres Żydów w...

zobacz więcej

„To drzewo upamiętnia Sprawiedliwych z Polski, którzy ryzykowali życie, aby ocalić Żydów podczas Holokaustu” – napisano na tablicy pod drzewem poświęconym właśnie bohaterskim Polakom. Dodatkowo w jednej z sal stałej ekspozycji fragment wystawy przybliża historię i postać Ireny Sendlerowej.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski zwrócił uwagę, że „w tym miejscu, do wczoraj nie było tablicy upamiętniającej Polaków ratujących Żydów, było kilka pamiątkowych tablic, które przypominały o roli przedstawicieli różnych narodowości, których jest najwięcej wśród Sprawiedliwych w Yad Vashem”.

– To wyraz dumy z naszej historii, że w miejscu, które jest odwiedzane przez setki tysięcy osób, zwiedzający będą mogli oddać hołd polskim bohaterom – podkreślił Kolarski. W uroczystości uczestniczyli konsul generalny w Los Angeles Jarosław Łasiński, dyrektor Muzeum Beth Kean, weterani, korpus dyplomatyczny oraz kilku ocalonych.

źródło:

Zobacz więcej