RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Konkurenci mają swoje przełożenie w Polsce”. Horała o krytykach CPK

Centralny Port Komunikacyjny to projekt konkurencyjny wobec innych lotnisk zagranicznych; ważny dla rozwoju LOT-u – mówił pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała z PiS. Dodał, że budowa CPK w Polsce, największym kraju Międzymorza, to logiczne rozwiązanie.

Wiadomo, kiedy ruszą prace ws. masterplanu nowego lotniska

W połowie 2020 r. rozpoczną się prace nad masterplanem Centralnego Portu Komunikacyjnego. W tej sprawie są prowadzone rozmowy m.in. ze spółkami...

zobacz więcej

Horała był pytany w TVP Info o krytyczne głosy wobec budowy w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego. Odpowiedział, że wynika to m.in. z tego, że jest to projekt konkurencyjny wobec innych tego typu przedsięwzięć zagranicznych. – Ci konkurenci mają, jak widać, swoje przełożenie w Polsce – ocenił. W jego opinii inwestycja jest też opłacalna biznesowo.

Zdaniem Horały to ważny projekt dla rozwoju LOT-u. – Żeby on miał port macierzysty, z którego może rozwijać kolejne połączenia, gdzie nie ma naturalnego ograniczenia przepustowości – przekonywał.

Pytany o to, czy CPK nie będzie konkurencją względem sieci komunikacyjnej partnerskich państw regionu Międzymorza, odpowiedział, że to pytanie głównie o model rozwoju rynku lotniczego. – Czy on będzie modelem piasty i szprychy, czyli dużego hubu, do którego ruch się koncentruje (...), czy siatki bezpośrednich połączeń point-to-point. Wszystko wskazuje na to pierwsze – powiedział. Dodał, że takiego hubu w Międzymorzu aktualnie nie ma i, co logiczne, nie będzie go gdzie indziej niż w Polsce.

– Polska jest największym krajem tego regionu, ma największą gospodarkę, najwięcej mieszkańców, najwięcej tego ruchu generuje, a to jest ten zaczyn do hubu - ten ruch z kraju, wyloty z Polski, przyloty do Polski, to są te dziesiątki milionów, które powodują, że lotnisko powstaje, staje się rentowne, istnieje. I w tym momencie przyciąga też ruch przesiadkowy – podkreślił.

Centralny Port Komunikacyjny ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju.

CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

źródło:
Zobacz więcej