RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Multidłużnicy mają już 1,3 mld złotych zaległości

Firmy-multidłużnicy winne są 1,3 mld złotych (fot. Shutterstock/ Doucefleur)
Firmy-multidłużnicy winne są 1,3 mld złotych (fot. Shutterstock/ Doucefleur)

1,3 mld złotych wynoszą zaległości firm-multidłużników widniejące w Krajowym Rejestrze Długów. Najwięcej takich przedsiębiorstw działa na Mazowszu. Stąd pochodzi też dłużnik rekordzista, który ma do oddania 15,5 mln zł.

Będzie wsparcie programu Kolej Plus. Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, której celem jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej i która będzie wspierać program Kolej...

zobacz więcej

Multidłużnicy to przedsiębiorstwa, które są winne zapłatę co najmniej trzem wierzycielom. Jest ich 18 181. – Mulitidłużnik jest znacznie bardziej toksyczny niż zwykły dłużnik. Infekuje kilka firm naraz. Gdy na jedno niespłacone zobowiązanie nakłada się kolejne, łańcuch zobowiązań jest trudny do przerwania – wytłumaczył Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Przedsiębiorstwa, które zalegają z fakturami wobec dostawców towarów i usług, rat kredytowych, leasingowych czy nie płacą za prąd, telefon i internet przyczyniają się do tworzenia zatorów płatniczych, które blokują przepływ pieniędzy w gospodarce.

Firmy zadłużone u trzech kontrahentów mają im do oddania w sumie 1,3 mld zł. Grono ich wierzycieli to 8 tys. 382 firmy. Dla porównania zobowiązania wszystkich przedsiębiorców wpisanych do KRD wynoszą obecnie 9,4 mld zł.

Największy problem z multidłużnikami jest na Mazowszu, gdzie działa 3 tys. 314 przedsiębiorstw mających 256 mln zł długu wobec trzech kontrahentów. Z województwa mazowieckiego pochodzi również rekordzista, który ma do oddania 15,5 mln zł.

„Wybieram 590”. Kupując te produkty, wspierasz polską gospodarkę

Kupując polskie produkty konsumenci mogą sprawić, że miliardy złotych zostaną w naszej gospodarce. Przypominają o tym organizatorzy akcji Wybieram...

zobacz więcej

Drugi na liście multidłużników jest Śląsk. Tam 2,5 tys. przedsiębiorstw ma blisko 179 mln zł zaległości w stosunku do 1 tys. 760 partnerów. Na trzecim miejscu jest Wielkopolska, gdzie 1 tys. 855 firm ma 134 mln zł długów u 1536 dostawców.

W KRD znalazły się też przedsiębiorstwa, mające pięciu lub więcej wierzycieli. Jest ich mniej niż potrójnych multidłużników, bo „tylko” 5 042, ale mają większy łączny dług - prawie 1,4 mld zł.

Według Jakuba Kosteckiego, prezesa firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, która jest partnerem KRD, są dwa rodzaje multidłużników. – Pierwszy to firmy „zawieszone” na jednym dużym kontrahencie, który zerwał z nimi współpracę. Mimo że tracą płynność finansową, zaciągają kolejne zobowiązania u innych kontrahentów – wyjaśnił Kostecki.

– W tym przypadku płynność finansowa już nie wróci, dlatego warto, aby wierzyciele zabezpieczyli swoją należność i wystąpili o nakaz zapłaty, by ustrzec się przed przedawnieniem zobowiązania – dodał prezes firmy windykacyjnej.

Drugi rodzaj multidłużków to firmy, u których wydarzyło się coś nagłego, np. rzetelny do tej pory kontrahent nie zapłacił im za towar lub usługę. Nie mają z czego zapłacić swoim partnerom, ale ze względu na wieloletnią współpracę wiadomo, że odbiorca ten za dwa miesiące odda pieniądze. Takie firmy aktywnie szukają nowych zleceń, aby przywrócić płynność finansową i ostatecznie wychodzą na prostą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej