RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Górnicy świętują Barbórkę. Branżę czeka spowolnienie

Tegoroczną Barbórkę górnictwo węgla kamiennego świętuje w sytuacji spadającego wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Spółki węglowe wydają w tym roku rekordowo dużo – w sumie około 4,2 mld zł – na inwestycje, ale też zmniejszają zyski. Wiele wskazuje na to, że branżę czeka spowolnienie. Tradycyjny Dzień Górnika jest obchodzony już od kilku dni nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Branża węglowa nadal spowalnia. Kolejny rok spadków

Kończący się 2019 r. jest kolejnym, kiedy spadły krajowe wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego. Mimo to wzrosły zwały niesprzedanego surowca, przy...

zobacz więcej

Tegoroczną Barbórkę górnictwo węgla kamiennego świętuje w sytuacji spadającego wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego. Z powodu zmniejszenia importu rosną zwały niesprzedanego surowca. Spółki węglowe wydają w tym roku rekordowo dużo – w sumie około 4,2 mld zł – na inwestycje, ale też zmniejszają zyski. Wiele wskazuje na to, że branżę czeka spowolnienie.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych – 43 podziemne, 94 otworowe i niemal 7,4 tys. odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ponad 180 tys. pracowników. Najwięcej – ponad 83 tys. osób – pracuje w kopalniach węgla kamiennego. Kilkakrotnie więcej osób zatrudniają firmy kooperujące z górnictwem.

Na Górnym Śląsku obchody Barbórki trwają od kilku dni. W kościołach i cechowniach kopalń odbywają się msze w intencji górników; w niedzielę jedną z nich odprawił w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Barbórka jest obchodzona w dniu, kiedy Kościół wspomina św. Barbarę z Nikodemii – patronkę dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty.

Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii są wręczane odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci, grają górnicze orkiestry; związki zawodowe organizują biesiady piwne.

Europejski Bank Inwestycyjny ma przestać finansować projekty wydobycia węgla i gazu

W połowie listopada zmieni się polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Unijni ministrowie finansów chcą wezwać EBI do zaprzestania...

zobacz więcej

Premier chce unowocześnienia branży górniczej

W sobotnich uroczystościach, organizowanych w Katowicach przez Polską Grupę Górniczą, wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który wyraził przekonanie, że do obrony polskiego modelu górnictwa wobec żądań Unii Europejskiej dotyczących klimatu potrzebne jest unowocześnienie tej branży. Apelował o wspólne wypracowanie rozwiązań, które pozwolą utrzymać wielki przemysłowy potencjał Śląska.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w sobotę w uroczystej akademii barbórkowej w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Podkreślał, że wydobycie węgla to wielkie zadanie i służba, którą górnicy realizują dla Polski, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne. Prezydent zaznaczył, że transformacja energetyczna w celu ochrony klimatu musi się odbywać przy poszanowaniu ludzi.


W ostatnich dniach uroczystości barbórkowe zorganizowało wiele górniczych firm i instytucji. W środę świętują m.in. górnicy skupiającej trzy kopalnie spółki Tauron Wydobycie. Na uroczystości w zakładzie górniczym Sobieski w Jaworznie został zaproszony m.in. wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Akademię barbórkową organizuje też dziś Jastrzębska Spółka Węglowa. Natomiast w uroczystych obchodach Dnia Górnika w Łęcznej i Bogdance na Lubelszczyźnie weźmie udział wicepremier Jacek Sasin.

W tym roku zginęło 22 górników

Barbórka co roku jest okazją do uczczenia tych pracowników kopalń, którzy zginęli w wypadkach przy pracy. Od początku roku praca górnicza pochłonęła 22 ofiary śmiertelne, wobec 21 w całym zeszłym roku. W kopalniach węgla kamiennego zginęło 16 osób – również o jedną więcej niż w całym roku 2018. Najwięcej, pięciu górników, zginęło w tym roku w katowickiej kopalni Murcki–Staszic – trzech w wyniku silnego wstrząsu, dwóch w efekcie wejścia do wyrobiska z atmosferą niezdatną do oddychania. Ogółem od początku tego roku do końca października w polskim górnictwie doszło do 1920 rozmaitych wypadków, z czego 1570 w kopalniach węgla kamiennego. 10 górników odniosło poważne obrażenia.

źródło:

Zobacz więcej