Radziwiłł o wydzieleniu Warszawy z woj. mazowieckiego: To jest w fazie pomysłu

Radziwiłł wskazał, że dzisiaj nie ma sprawy podziału (fot. shutterstock/immodium)

Na dzisiejszym etapie nie ma tematu wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. To jest w fazie pomysłu – podkreślił we wtorek nowy wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Jak zaznaczył, w tej sprawie nie jest obecnie przygotowywana żadna ustawa.

PO przeciw oddzieleniu Warszawy od Mazowsza. „Mieszkańcy Siedlec często pracują w stolicy”

Prezes Prawa i Sprawiedliwości chce wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego biedniejsze części regionu...

zobacz więcej

Radziwiłł był pytany w radiu RMF FM, czy jako wojewoda mazowiecki będzie dążył do wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. – Nie. Wojewoda w ogóle nie ma takiego zadania. Wojewoda jest realizatorem polityki rządu, ale przede wszystkim jest wykonawcą całego szeregu praktycznych zadań administracji państwowej – odpowiedział.

Dopytywany, czy jest takie zadanie dzisiaj, wojewoda zaprzeczył. Na uwagę, że PiS zapowiadało wydzielenie Warszawy, odparł: „Prawo i Sprawiedliwość tego nie zrobi. Jeśli już, to będą to regulacje o charakterze ustawowym”.

– Gdyby do takich regulacji doszło, to pewnie jako wojewoda będę musiał to zrealizować – zaznaczył.

Radziwiłł wyjaśnił ponadto, że taka ustawa obecnie nie jest przygotowywana. – To jest w fazie pomysłu. Nie mówię, czy ten pomysł jest dobry, czy zły, bo to w ogóle nie jest moja rola w tej chwili. Natomiast sądzę, że jest sporo argumentów za podziałem Mazowsza na Warszawę i resztę. Są też argumenty na pewno przeciwne – dodał.

Wojewoda podkreślił, że gdyby miała zapaść decyzja o podziale Warszawy i Mazowsza, należałoby poprzedzić ją poważną analizą danych, na podstawie faktów, a nie emocji. Przypomniał też, że ustawy przeprowadzane przez proces legislacyjny są poddawane szerokim konsultacjom instytucjonalnym i społecznym.

Radziwiłł wskazał, że dzisiaj nie ma sprawy podziału. – Rozmawiamy wyłącznie na zasadzie tego, co by było, gdyby – zaznaczył.

Pomysł podziału województwa mazowieckiego na dwie części przedstawił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji partii w Siedlcach na początku września. Według lidera PiS mogłoby to rozwiązać problem zawyżania – przez dochody stolicy – dochodu na mieszkańca Mazowsza, co ma znaczenie przy przyznawaniu unijnego wsparcia.

źródło:
Zobacz więcej