RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Gwałcicielami byli zapewne Mieszko I, Napoleon i niejeden z wyklętych”. Środa broni Polańskiego

Feministka zestawia gwałt na nieletniej z dawnymi „winami” Giertycha, Staniszkis i Dorna (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

„Molestowaczami i gwałcicielami byli zapewne i Mieszko I, i Napoleon, i niejeden z hołubionych obecnie »żołnierzy wyklętych«” – napisała na łamach „Gazety Wyborczej” prof. Magdalena Środa w tekście broniącym Romana Polańskiego. Znana feministka i pracownik Uniwersytetu Warszawskiego zestawia gwałt, jakiego miał dopuścić się na nieletniej reżyser, z dawnymi „winami” Romana Giertycha, Jadwigi Staniszkis i Ludwika Dorna.

Marsze równości jak opór w stanie wojennym? Magdalena Środa o „przeciwstawieniu się złu”

Wielu ludzi siedzi po domach, narzeka na politykę, pragnie zmiany, brzydzi się dzisiejszą korupcją i propagandą, ale nie robi nic – pisze w...

zobacz więcej

„»Korzystanie« z młodych kobiet (»same się o to prosiły!«) wśród celebrytów hollywoodzkich, mimo że prawo już wtedy karało za seks z nieletnimi, było zapewne nagminne, a przez swoją powszechność nie wywoływało poczucia winy. Są to pewne »okoliczności łagodzące«” – pisze Środa.

Feministka przytacza również przypadek Romana Giertycha, którego wina – jej zdaniem – ma tkwić w reaktywacji Młodzieży Wszechpolskiej przed 30 laty. Padają również nazwiska prof. Jadwigi Staniszkis, sympatyzującej kiedyś z PiS, oraz Ludwika Dorna, który był członkiem kierownictwa tej partii. Zdaniem Środy wszyscy oni odkupili swoje „winy” – tak samo może to więc zrobić Polański. W swoim tekście Środa zastanawia się przy tym, czy „wina za dawne czyny, sympatie i przekonania musi ciążyć na »sprawcach« po wsze czasy? Czy jest jakiś limit (np. pięć, dziesięć lat)? Czy winę można wyrównać jakąś liczbą zasług?”.

„Nawrócenie jest cenne dla wszystkich i zmazuje winy osoby nieprawej. Polański sprawia wrażenie kogoś, kto odpokutował za grzechy wieloletnią poniewierką po świecie, a przede wszystkim swoim talentem i splendorem, jakiego przysparza Polsce” – pisze Środa.

źródło:
Zobacz więcej