RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mongolia z Rosją zbudują gazociąg do Chin

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew i szef rządu Monglii Uchnaagijn Churelsuch (fot. PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Premier Mongolii Uchnaagijn Churelsuch podczas wizyty w Moskwie wyraził zadowolenie, że Rosja popiera projekt gazociągu z Półwyspu Jamalskiego przez Mongolię do Chin. Ocenił, że projekt można uznać za zainicjowany.

Chiny: Udana próba lądownika przed planowaną misją na Marsa

Powodzeniem zakończyła się próba lądownika przed planowaną na przyszły rok bezzałogową misją eksploracyjną na Marsa. Jak informują chińskie media, ...

zobacz więcej

– Jestem zadowolony, że strona rosyjska popiera projekt gazociągu. Jak rozumiem, dziś zainicjowaliśmy początek tego projektu – powiedział szef rządu na spotkaniu z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Uchnaagijn Churelsuch zapewnił także, że Mongolia ma zamiar kontynuować współpracę wojskowo-techniczną z Rosją.

We wrześniu o projekcie gazociągu do Chin mówił podczas forum gospodarczego we Władywostoku prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga. Pochwalił się, że inicjatywę poparł rosyjski przywódca Władimir Putin.

Rosja i Chiny uruchomiły 2 grudnia gazociąg Siła Syberii, który będzie przesyłać gaz do Chin ze złóż Syberii Wschodniej i Jakucji. Strony rozmawiały też o tzw. wariancie zachodnim, czyli magistrali, która prowadziłaby do północno-zachodnich Chin przez Ałtaj.

Propozycja gazociągu przez Mongolię oznaczałaby modyfikację tej trasy i – jak się ocenia – może wpłynąć na przebieg rozmów rosyjsko-chińskich.

źródło:

Zobacz więcej