RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski podziękował rządowi i służbom za naprawę awarii w „Czajce”

Podczas spotkania podsumowano przebieg awarii i naprawy kolektorów (fot. PAP/Paweł Supernak)
Podczas spotkania podsumowano przebieg awarii i naprawy kolektorów (fot. PAP/Paweł Supernak)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podsumował we wtorek w stołecznym ratuszu współpracę po awarii kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Podczas specjalnego posiedzenia sztabu kryzysowego prezydent dziękował rządowi i służbom.

Zakończono procedurę przekierowania ścieków do kolektora „Czajki”. Znowu płyną pod Wisłą

Sukcesem zakończyliśmy procedurę przekierowania ścieków prowadzonych awaryjnym bypassem do kolektora ściekowego, naprawionego przez Miejskie...

zobacz więcej

Spotkanie było krótkie i miało charakter kurtuazyjny. Uczestniczyli w nim: stołeczne władze, prezes MPWiK Renata Tomusiak, wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś oraz przedstawiciele szefa Kancelarii Premiera, wojska, policji i straży miejskiej.

Podczas spotkania podsumowano przebieg awarii i naprawy kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni „Czajka” oraz funkcjonowanie zastępczego rurociągu, który z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego zbudowały Wody Polskie na położonym przez wojsko moście pontonowym na Wiśle.

Trzaskowski podczas spotkania podziękował rządowi i ministrowi Michałowi Dworczykowi za pomoc w opanowaniu sytuacji. – Dziękuję także przedsiębiorstwu Wody Polskie, wojsku, policji, wszystkim służbom, a także MPWiK za współdziałanie i dotrzymanie terminów. To wsparcie było ważne dla ochrony środowiska oraz sprawnej naprawy – mówił.

Do awarii układu przesyłowego ścieków doszło pod koniec sierpnia. Po tym, jak MPWiK rozpoczęło zrzut nieczystości do Wisły, premier podjął decyzję o budowie rurociągu zastępczego. W czasie, gdy działał bypass, na zlecenie MPWiK naprawiano kolektor w układzie przesyłowym. Ścieki do „Czajki” popłynęły nim w połowie listopada. – W obliczu katastrofy ekologicznej, którą może spowodować zrzut ścieków przez wiele tygodni, przypominamy – 260 tys. m3 na dobę tych ścieków wpływa do Wisły, w obliczu tego, że od awarii minęło 48 godzin i mimo propozycji, bardzo konkretnych, składanych m.in. przez Wody Polskie, władze m.st. Warszawy nie podjęły jednoznacznych decyzji co do dalszych działań, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni „Czajka” – mówił pod koniec sierpnia szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM informował, że przy budowie zastępczego rurociągu wykorzystano 172 pontony, 2,2 tys. metrów rur i 10 pomp. Pracowało nad nim ponad 500 osób.

Most pontonowy na Wiśle został rozmontowany pod koniec listopada. Jak informowały wówczas na swojej stronie internetowej Wody Polskie, na miejscu pracowało blisko 170 żołnierzy i 80 jednostek sprzętu wojskowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej