RAPORT

Wojna na Ukrainie

Będzie wsparcie programu Kolej Plus. Rząd przyjął projekt ustawy

Nowe przepisy pozwolą na wsparcie samorządów województw (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Nowe przepisy pozwolą na wsparcie samorządów województw (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, której celem jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej i która będzie wspierać program Kolej Plus – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Adamczyk: Kolej Plus będzie jednym z pierwszych projektów złożonych w tej kadencji Sejmu

– Dzięki ustawie Kolej Plus będziemy mogli włączać w sieć kolejową miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców. Będzie to jeden z pierwszych projektów...

zobacz więcej

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Ma ona również pozwolić na eliminowanie wykluczeń komunikacyjnych.

Jak informuje CIR tereny kolejowe, które obecnie są niewykorzystywane, zostaną przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe. Możliwe będzie przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy.

Ograniczona zostanie likwidacja linii kolejowych, co będzie możliwe pod warunkiem uzyskania zgody ministra infrastruktury.

Nowe przepisy pozwolą na wsparcie samorządów województw, które będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa, co ma poprawić komunikację na terenach pozbawionych obecnie dogodnych połączeń kolejowych.

Rozwiązanie jest przeznaczone przede wszystkim dla organizatorów publicznego transportu zbiorowego, czyli marszałków województw, którzy chcieliby realizować takie połączenia bez potrzeby osobnego zawierania porozumienia między województwami.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej