RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Poseł Konfederacji o Włodzimierzu Czarzastym: Stary komuch

Politycy Konfederacji chcą odwołania Włodzimierza Czarzastego z funkcji wicemarszałka Sejmu. – Głosowaliśmy od początku przeciwko niemu. Dziwię się, że PiS poparł go na początku. Przecież mógł postawić warunek, żeby to był jakiś bardziej strawny kandydat. Nie stary komuch, tylko ktoś z nowej lewicy – powiedział portalowi tvp.info poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. Dopytywany, czy uważa przewodniczącego SLD za „starego komucha”, stwierdził, że takie są fakty.

Czarzasty: Pozdrawiam. Włodek od walenia wiadra i Armii Czerwonej

W weekend w Warszawie odbywa się Kongres Krajowy Lewicy Razem. Z tej okazji przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty wysłał pozdrowienia swoim...

zobacz więcej

Tydzień temu w programie TVP „Gość Wiadomości” Czarzasty mówił, że Polska została wyzwolona przez dwie armie: Wojska Polskiego, w tym gen. Wojciecha Jaruzelskiego, i Armię Czerwoną. Zdaniem Konfederacji doszło do przestępstwa polegającego na propagowaniu systemu totalitarnego, dlatego politycy tej formacji złożą zawiadomienie do prokuratury.

Pomimo głosów krytyki, szef SLD konsekwentnie prezentuje swoje spojrzenie na historię. W Radiu Zet mówił, że w Polsce nigdy nie było komunizmu. W rozmowie z nami rozwinął tę myśl.

– Uważa pan, że był w Polsce komunizm? Rekomenduję panu, żeby pan pojechał na przykład do Korei Płn. Tam jest komunizm, a w Polsce był realny socjalizm, było PRL. PRL to był ustrój, który nie był ustrojem demokratycznym, chociaż PRL jako państwo było uznane przez wszystkie struktury międzynarodowe, w tym ONZ. Polska w strefę wpływów Związku Radzieckiego weszła po decyzjach w Teheranie i Jałcie – stwierdził Czarzasty.

Lewica podzielona ws. żołnierzy radzieckich. Posłanka Wiosny: Zniewolili Polskę

Posłanka Anita Sowińska z Wiosny nie podziela zdania przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej na temat Armii Czerwonej. Włodzimierz Czarzasty...

zobacz więcej

Wicemarszałek Sejmu przekonywał też, że nie tylko żołnierze Armii Czerwonej dopuszczali się przy okazji „wyzwolenia” gwałtów. – Odsyłam pana bardzo ciepło do bardzo dużego analitycznego artykułu w „Na Temat”, który opisuje gwałty żołnierzy amerykańskich, francuskich, rosyjskich na terenie niemieckim – mówił.

Portal wPolityce.pl ujawnił dokumenty, z których wynika, że żołnierze radzieccy na terytorium Polski nie tylko gwałcili kobiety, ale także strzelali do niewinnych osób, masowo rozbierali domy i fabryki na opał.

Czy można w ogóle porównywać skalę nadużyć amerykańskich i radzieckich żołnierzy? – Wojna. Wie pan, co to jest wojna? Na szczęście pan nie wie – odpowiedział Czarzasty.

Suchej nitki na szefie SLD nie zostawił poseł PiS Jan Mosiński. – Wypowiedzi Włodzimierza Czarzastego świadczą o tym, że wymaga porządnej reedukacji z historii najnowszej Polski. To, co opowiada, to po prostu brednie. Rozumiem jednak zamysł i cel strategiczny. Toczy się walka o przywództwo na Lewicy – mówił.

– Haniebne kłamstwa ze strony Włodzimierza Czarzastego, który pisze jakąś swoją nową historię na potrzeby polityczne. Ja dzięki doświadczeniom rodzinnym wiem, co robiła armia sowiecka, kiedy wkraczała na tereny, które zdobywała i poddawała niewoli. To były gwałty i inne czyny. Porównywanie bohaterstwa żołnierzy amerykańskich z Sowietami jest po prostu nie na miejscu – dodał Mosiński.

„Mój ojciec przez całą wojnę nie strzelał się tyle z Niemcami, co z Rosjanami”

Mój ojciec kładł się spać do łóżka, tylko oficerki obok postawił, kołnierzyk pod szyją rozpiął i pepeszkę pod głową położył. Gdy tylko usłyszał...

zobacz więcej

Politycy Koalicji Obywatelskiej niechętnie wypowiadają się temat teorii głoszonych przez Czarzastego. – Na szczęście nie wszystko trzeba komentować. Dziękuję bardzo – szybko zakończył rozmowę poseł KO Robert Kropiwnicki.

– Nie jestem już rzecznikiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie muszę komentować słów tego przewodniczącego, czy wiceprzewodniczącego SLD. To już zostawiam Włodzimierzowi Czarzastemu – stwierdził z kolei poseł KO Dariusz Joński.

– Zgodzić mogę się z tym, że w Polsce nie było komunizmu, tylko realny socjalizm. Wielu tak uważa. Nie chcę jednak wszystkich słów i pomysłów Włodzimierza Czarzastego komentować. Proszę zapytać rzecznik Annę Marię Żukowską. Na pewno skomentuje, i to pewnie dosadnie, wszystkie nowe postulaty, propozycje, sugestie Włodzimierza Czarzastego – dodał Joński.

Innego zdania jest była posłanka PO Joanna Augustynowska. – Komunizm w Polsce był. W taki sposób zostało to ocenione i mam nadzieję, że nigdy nie wróci i że zapędy obecnej władzy nie będą zmierzały w tym kierunku – stwierdziła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej