RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Doceniony tylko w dwóch krajach. Kto głosował na Lewandowskiego?

Robert Lewandowski nie znalazł uznania w oczach wielu głosujących (fot. Getty Images)

Zaledwie 44 punkty zgromadził Robert Lewandowski w plebiscycie Złotej Piłki. Choć za Polakiem znakomity rok, pełen ważnych i pięknych bramek, w oczach głosujących był dopiero ósmym najlepszym zawodnikiem świata. Napastnika Bayernu doceniono przede wszystkim w dwóch krajach: Polsce i… Niemczech.

Za dobry, by być ósmym. Dlaczego nie docenia się Lewandowskiego?

Robert Lewandowski robił, co mógł, strzelał gola za golem, bił kolejne rekordy, a i tak nie znalazł uznania w oczach głosujących. Ósme miejsce na...

zobacz więcej

Przypomnijmy: w głosowaniu wzięli udział dziennikarze ze 180 krajów. Każdy z nich wskazał swoją „piątkę”, najlepszemu przyznając sześć punktów, drugiemu cztery, trzeciemu trzy, czwartemu dwa, a piątemu jeden.

Wybory zamknięto na początku listopada, co oznacza, że ostatnie dokonania „Lewego” – między innymi cztery gole strzelone Crvenej Zvezdzie Belgrad – nie miały wpływu na decyzje elektorów.

Może dlatego polski napastnik maksymalne noty otrzymał tylko z Polski, od dziennikarza TVP Sport – Macieja Iwańskiego, oraz z Niemiec, gdzie docenił go Karl-Heinz Wild z „Kickera”.

Lewandowski dopiero ósmy. Jerzy Dudek: Ten plebiscyt to konkurs popularności

Radość, duma, ale i... spory niedosyt. Choć kończący się rok był dla Roberta Lewandowskiego jednym z najlepszych w karierze, głosujący w...

zobacz więcej

Drugi Robert Lewandowski nie był… nigdzie. Trzecim miejscem nagrodzili go przedstawiciele Hondurasu, Pakistanu, Serbii, Turks i Caicos, a także Kambodży. Czwartym – Białoruś, Mołdawia, Słowenia, Sri Lanka i Szwajcaria, a na piątym, ostatnim wyróżnianym miejscu, wylądował u dziennikarzy z Cypru, Czech, Gwinei Równikowej, Malty, Nikaragui, Węgier i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Smuci fakt, że Lewandowski nie zdobył uznania w krajach, które stoją piłką. Pascal Ferre, reprezentujący Francję, wskazał Sadio Mane (6 punktów), Lionela Messiego (4), Virgila Van Dijka (3), Cristiano Ronaldo (2) i Bernardo Silvę (1).

Zdaniem Brytyjczyków, najlepszy był Van Dijk (6 punktów), za nim: Ronaldo (4), Messi (3), Salah (2) i Mane (1).

Tradycyjnie nie zabrakło też wyborów kuriozalnych. Dziennikarz ze Sri Lanki umieścił na podium Trenta Alexandra-Arnolda, Pierre’a Emericka-Aubameyanga i Antoine’a Griezmanna. U Finów czwartym najlepszym piłkarzem świata okazał się Dusan Tadić, a piątym – Heung-Min Son.
Najbardziej zacięta była walka o pierwsze miejsce. Okazało się, że Lionel Messi wygrał z Virgilem Van Dijkiem różnicą zaledwie siedmiu punktów. Argentyńczyk zgromadził ich 686, Holender - 679.

Wynik Roberta Lewandowskiego (44) okazał się, niestety, bardzo daleki od oczekiwań kibiców w Polsce. Samego zainteresowanego pewnie też…

Pierwsza „dziesiątka” Złotej Piłki:
1. Lionel Messi – 686 pkt.

2. Virgil van Dijk – 679 pkt.

3. Cristiano Ronaldo – 476 pkt.

4. Sadio Mane – 347 pkt.

5. Mohamed Salah – 176 pkt.

6. Kylian Mbappe – 89 pkt.

7. Alisson – 67 pkt.

8. Robert Lewandowski – 44 pkt.
9. Bernardo Silva – 41 pkt.

10. Riyad Mahrez – 33 pkt.

źródło:
Zobacz więcej