Prezydent: Chcielibyśmy, aby NATO było silne i zjednoczone

Prezydent Andrzej Duda podczas sesji NATO w Londynie (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

– Chcielibyśmy, aby NATO było silne i zjednoczone. Chcielibyśmy zachować spójność Sojuszu. Najlepszym osiągnięciem NATO w ostatnich kilku latach było ustanowienie obecności na wschodniej flance – powiedział we wtorek w Londynie prezydent Andrzej Duda.

NATO ma własne drony zwiadowcze

NATO ma swoje własne drony. Pierwsza z pięciu kupionych przez Sojusz maszyn wylądowała w bazie powietrznej Sigonella na Sycylii. Bezzałogowe...

zobacz więcej

Polski prezydent zaapelował o jedność NATO. Andrzej Duda jest kolejnym z przywódców, który nawołuje do odłożenia na bok ostatnich sporów wśród sojuszników.

Polski prezydent wziął udział w organizowanej w Londynie przez światowe instytuty badawcze dyskusji o przyszłości NATO. Do spotkania doszło na kilka godzin przed rozpoczęciem jubileuszowego szczytu Sojuszu w brytyjskiej stolicy.

Polski prezydent mówił w czasie debaty w Londynie, że Polska jest dumna z bycia częścią Sojuszu i apelował, by politycy pokazali, że NATO jest jednością. – Chcielibyśmy, aby NATO było silne i zjednoczone. Chcielibyśmy zachować spójność Sojuszu. Najlepszym osiągnięciem NATO w ostatnich kilku latach było ustanowienie obecności na wschodniej flance – powiedział polski prezydent.


Prezydent Duda w Londynie. Weźmie udział w szczycie NATO

Erdogan zgodził się omówić z Dudą kwestię poparcia dla planów NATO

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek przed wylotem na szczyt NATO z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. To była dobra...

zobacz więcej

Rozmowa prezydentów Polski i Turcji

Andrzej Duda potwierdził też, że przed wyjazdem do Londynu rozmawiał telefonicznie z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Turecki przywódca kilka dni temu zagroził, że nie podpisze nowej strategii obronnej Sojuszu dla Polski i krajów bałtyckich, jeśli NATO nie uzna syryjskich Kurdów za terrorystów.

Andrzej Duda ma nadzieje, że spór zostanie rozwiązany. – Rozmawiałem wczoraj z panem prezydentem Erdoganem i mam nadzieję, że znajdziemy dobre rozwiązanie – dodał.


Erdogan zgodził się omówić z Dudą kwestię poparcia dla planów NATOPrezydent jedzie na szczyt NATO. Oczekuje deklaracji jedności

Szczyt w cieniu sporów

Rozpoczynający się wieczorem szczyt z okazji jubileuszu 70-lecia NATO organizowany jest w cieniu sporów krajów sojuszniczych. W Londynie prezydent Stanów Zjednoczonych skrytykował francuskiego prezydenta za słowa o „śmierci mózgowej Sojuszu”. Do sporów doszło też między Turcją a Francją.Prezydenci Polski i Litwy o słowach Macrona: Nie ma problemu z żywotnością NATO

źródło:
Zobacz więcej