RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Danuta Dmowska-Andrzejuk kandydatką na ministra sportu

Premier Mateusz Morawiecki i nowa minister sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk. (fot. KPRM/Adam Guz)
Premier Mateusz Morawiecki i nowa minister sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk. (fot. KPRM/Adam Guz)

Danuta Dmowska-Andrzejuk jest kandydatką na ministra sportu. Utytułowana szpadzistka, silna i zdecydowana kobieta sukcesu, błyskotliwa rozmówczyni – napisał premier Mateusz Morawiecki, informując w mediach społecznościowych o spotkaniu z Dmowską-Andrzejuk.

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził na Facebooku, że była szpadzistka jest kandydatką do zastąpienia Witolda Bańki.

Witold Bańka oficjalnie szefem Światowej Agencji Antydopingowej

W czwartek w Katowicach Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) zatwierdziła wybór Witolda Bańki na szefa tej organizacji. Jego...

zobacz więcej

Danuta Dmowska-Andrzejuk to mistrzyni świata i wielokrotna mistrzyni Polski w szermierce. Pierwszy tytuł mistrzyni kraju wśród seniorów w szpadzie wywalczyła w 2004 r. Później miano najlepszej polskiej szpadzistki wywalczyła jeszcze pięć razy (2006, 2008-09, 2011, 2015).

Przełomowy w jej karierze okazał się rok 2005. W styczniu po raz pierwszy stanęła na podium zawodów o Puchar Świata – była druga w Pradze. W czerwcu zajęła trzecią pozycję w Barcelonie. Zwieńczeniem dobrych wyników był złoty medal mistrzostw świata, który zdobyła w październiku w Lipsku.

Cztery lata później wraz z koleżankami w tureckiej Antalyi została wicemistrzynią globu w drużynie. Na podium mistrzostw Europy w tej konkurencji stała trzykrotnie – na najwyższym stopniu ponownie w Lipsku w 2010 r., a po srebrnych medalach w 2005 i 2009 r.

Ministerstwo Sportu to jedyny resort, który w momencie powoływania nowego rządu Mateusza Morawieckiego 15 listopada, nie został obsadzony. Dotychczasowy minister Witold Bańka został szefem Światowej Agencji Antydopingowej.

źródło:

Zobacz więcej