Międzynarodowa szajka handlująca papierosami rozbita przez Straż Graniczną

Straty Skarbu Państwa oszacowano na kwotę około 2,5 mln zł (fot. Straż Graniczna)

Zajmowali się przemytem, skupowaniem i przewożeniem w głąb kraju nielegalnych papierosów, a następnie ich sprzedażą – kilkunastoosobową grupę przestępczą rozbili funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Na czele szajki składającej się z Polaków i Ukraińców stała 50-letnia kobieta. Akt oskarżenia wobec 14 osób wpłynął do Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Amerykanin jechał rowerem do Tajlandii. Zatrzymała go polska Straż Graniczna

31–letniego obywatela USA, podróżującego na rowerze, zatrzymał przy zielonej granicy z Ukrainą patrol Straży Granicznej z Medyki (Podkarpackie)....

zobacz więcej

– Rozpracowanie szajki trwało ponad dwa lata. Straty Skarbu Państwa oszacowano na kwotę około 2,5 mln zł – powiedziała rzeczniczka bieszczadzkiej Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

Przypomniała, że „w ostatnich dniach listopada przemyska Prokuratura Okręgowa skierowała do miejscowego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się paserstwem i przemytem papierosów z Ukrainy do Polski”.

– W jej skład wchodzili obywatele Polski mieszkający w woj. śląskim i lubelskim oraz obywatele Ukrainy. Materiał dowodowy wskazuje, że szefową grupy była 50-letnia kobieta, mieszkanka woj. lubelskiego – dodała mjr Pikor.

Według ustaleń śledczych, kobieta „pod przykrywką legalnie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej organizowała przestępczy proceder”. – Do szajki należeli również jej najbliżsi; mąż, córka oraz zięć – zauważyła rzeczniczka BOSG.

Grupa działała w woj. podkarpackim, lubelskim i śląskim. Zajmowała się przemytem, skupowaniem, przechowywaniem i przewożeniem w głąb kraju nielegalnych papierosów w celu ich odsprzedaży.

Straż Graniczna przejęła nielegalne papierosy i tytoń warte 150 tys. zł

Papierosy i tytoń bez polskiej akcyzy o wartości 150 tys. zł przejęli w Łęknicy w woj. lubuskim funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w...

zobacz więcej

Udowodniono, że w przemyt papierosów z Ukrainy zaangażowani byli również obywatele tego kraju.

Proceder miał miejsce w latach 2017-18. Grupa naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w wysokości prawie 2,5 mln zł.

Aktem oskarżenia objęto 14 podejrzanych. Pięcioro z nich oskarżono o udział oraz kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Dziewięciu członkom grupy postawiono zarzuty z kodeksu karano-skarbowego.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju i dozoru policji. W ramach śledztwa skonfiskowano wyroby akcyzowe oraz mienie podejrzanych o łącznej wartości 150 tys. zł.

źródło:

Zobacz więcej