Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rosja zapowiada wzmocnienie wojsk w Kaliningradzie

W Kaliningradzie wkrótce będzie jeszcze więcej rosyjskiego wojska. (fot. Bekir Kasim/Anadolu Agency via Getty Images)

Rosja zamierza w przyszłym roku rozmieścić w obwodzie kaliningradzkim dywizję zmechanizowaną – podają rosyjskie media. Eksperci państw NATO zauważają, że Moskwa od ponad 10 lat systematycznie wzmacnia swoje siły w obwodzie graniczącym z Polską i Litwą.

NATO ma własne drony zwiadowcze

NATO ma swoje własne drony. Pierwsza z pięciu kupionych przez Sojusz maszyn wylądowała w bazie powietrznej Sigonella na Sycylii. Bezzałogowe...

zobacz więcej

Rządowy dziennik „Rosyjskaja Gazieta” podał, że dywizja zmechanizowana miałaby zostać sformowana w ramach działającego już 11. korpusu armijnego obrony wybrzeża. Zdaniem dziennika wzmocnienie sił jest odpowiedzią na zwiększoną obecność wojsk NATO w pobliżu granic Rosji.

Część analityków wojskowych ze względu na koncentrację różnego rodzaju formacji wojskowych w tym regionie nazywa Kaliningrad „nadbałtycką twierdzą”. Eksperci Sojuszu Północnoatlantyckiego wielokrotnie zwracali uwagę na rozmieszczanie w obwodzie kaliningradzkim nowych formacji obrony wybrzeża, obrony powietrznej, wojsk desantowych oraz zwiększanie liczebności Floty Bałtyckiej.

Eksperci przypominają także, że w tym rejonie Rosja rozmieściła stacje radiolokacyjne działające w ramach systemu wczesnego ostrzegania i kompleksy rakietowe S-400 oraz Iskander. Te ostatnie, zdaniem części wojskowych, mogą przenosić głowice jądrowe.

źródło:
Zobacz więcej