Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Wojciechowski: Będę walczył o to, by warto było być rolnikiem w Polsce

Będę walczył o to, by sytuacja wszystkich rolników z całej Unii Europejskiej uległa poprawie, by warto było być rolnikiem w UE i w Polsce – powiedział w programie „#Jedziemy” komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że będzie zabiegał również o zrównanie poziomu dopłat na hektar.

Rośnie polski eksport rolny. Minister podał liczby

Wszystko wskazuje, że w tym roku wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych będzie większa niż w 2018 r., gdy wyniosła 30 mld euro -...

zobacz więcej

Jak mówił Wojciechowski, przed nim „batalia o odpowiedni budżet na wspólną politykę rolną”.

– Te propozycje, które są przedmiotem obecnej debaty, nie są satysfakcjonujące dla rolników i wystarczające, by zrealizować ambitne cele polityki rolnej. Moim zadaniem będzie walka o większy budżet i to będzie główny punkt mojej aktywności – wskazywał.

Pytany o to, co oznacza zrównanie poziomu dopłat, wskazał, że średnio poziom dopłat na hektar to 271 euro; w Polsce to 215 euro.

– Ta średnia się obniży, zakładając, że budżet będzie taki, jak przewidywany, do 259 euro. 15 krajów jest poniżej średniej unijnej, to nie jest problem tylko Polski. Też Hiszpania, Portugalia, Szwecja. Wiele krajów będzie zainteresowane tym, by poprawić sytuację rolników – tłumaczył.

Zapewnił też, że będzie jako unijny komisarz dbał o to, „by reakcja na naruszanie zasad praworządności dotyczyła wszystkich zasad, nie tylko wybranych” – np. przestrzegania zasad finansów publicznych.

źródło:
Zobacz więcej