Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Maszyniści poszukiwani. Luka pokoleniowa coraz większym problemem

Są nowe tory, ale kto po nich pojedzie? Wśród maszynistów pogłębia się luka pokoleniowa (fot. TT/PKP_PLK_SA)

Luka pokoleniowa wśród maszynistów staje się coraz większym problemem na kolei. Najliczniejszą grupę pracowników stanowią maszyniści, którzy mają ukończone 55 lat. Szacuje się, że zapotrzebowanie na kierujących pociągami w każdym kolejnym roku będzie wzrastać o 1,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego – informuje „Nasz Dziennik”.

Po 25 latach powróci kolejowe połączenie pasażerskie z Warszawy do Zegrza

Po 25 latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości komunikacyjne w aglomeracji...

zobacz więcej

Jak ustaliła gazeta w Urzędzie Transportu Kolejowego, na koniec II kwartału tego roku ponad 18 tys. osób posiadało uprawnienia do prowadzenia pojazdu kolejowego. 16,7 tys. osób zatrudnionych na stanowisku maszynisty posiada licencję, a także ważne badania.

Jednak „najliczniejszą grupę stanowią maszyniści, którzy mają ukończone 55 lat - 4 tys. 401 osób, co stanowi 26,21 proc. całej grupy zawodowej. Maszyniści w przedziale wiekowym 50-55 lat to grupa 2 tys. 575 osób, co stanowi 15,34 proc. wszystkich maszynistów” – podaje dziennik.

Problem luki pokoleniowej jest dostrzegany także przez resort infrastruktury. – Z analiz rynku wynika, że w najbliższych latach nastąpi wzrost pracy przewozowej w transporcie kolejowym o 10-15 proc – przewiduje cytowany przez Nasz Dziennik rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś

– Biorąc pod uwagę fakt, że prawie 3 tys. osób prowadzących pojazdy kolejowe miało co najmniej 60 lat, zapotrzebowanie na maszynistów w każdym kolejnym roku będzie wzrastać o 1,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego – twierdzi Huptyś.

źródło:

Zobacz więcej