Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Zarabiali miliony na zamianie gazu grzewczego w paliwo LPG

260 funkcjonariuszy CBŚP oraz KAS wzięło udział w obławie na gang sprzedający stacjom LPG gaz grzewczy jako napędowy. Zatrzymano 11 osób i przeszukano aż 140 obiektów. O skali działalności grupy świadczy fakt, że tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy Skarb Państwa stracił przez nią co najmniej 3,3 mln zł, a przestępcy działali nawet kilka lat.

Gang chrzcicieli paliwa rozbity. Budżet stracił na jego działalności dziesiątki milionów

Ponad 250 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej wzięło udział w obławie na gang zajmujący się...

zobacz więcej

Akcja łódzkiego CBŚP oraz łódzkiej i śląskiej KAS miała miejsce pod koniec listopada na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego. Wśród 11 zatrzymanych jest biznesmen, który miał kierować rozbitą grupą. Poważnym wyzwaniem dla służb było przeszukanie 140 „adresów”, głównie firm gangu oraz jego kooperantów. Zabezpieczono komputery, nośniki danych, telefony komórkowe i tysiące stron dokumentów.

Wszyscy zatrzymani trafili do Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, która prowadzi śledztwo w sprawie oszustw przy zamianie przeznaczenia gazu grzewczego. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych, za co grozi do 5 lat więzienia.

Wspomniany wcześniej biznesmen odpowie dodatkowo za kierowanie tą grupą. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 lat więzienia. Na wniosek prokuratora, sąd aresztował 7 podejrzanych na 3 miesiące. Czworo członków gangu zwolniono za poręczeniami majątkowymi w wysokości od 12 do 20 tys. zł.

Śledczy ustalili, że członkowie gangu kupowali hurtowe ilości gazu grzewczego, który następnie sprzedawali po okazyjnych cenach właścicielom stacji LPG z województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Grupa zarabiała na tych operacjach znaczne pieniądze, ponieważ nie musiała odprowadzać opłaty paliwowej oraz podatków: VAT, akcyzowego i dochodowego.

Prokuratura oraz służby dopiero ustalają dokładną skalę działalności rozbitej grupy. Wiadomo jednak, że tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Skarb Państwa stracił co najmniej 3,3 mln zł tytułem niezapłaconych podatków. Nieoficjalnie śledczy szacują, że straty mogą sięgać nawet kilkunastu milionów złotych.

źródło:
Zobacz więcej