Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Wiadomo, kiedy ruszą prace ws. masterplanu nowego lotniska

Master plan CPK przedstawi m.in. koncepcję rozwoju portu lotniczego (fot. shutterstock/W.Kulczycki)

W połowie 2020 r. rozpoczną się prace nad masterplanem Centralnego Portu Komunikacyjnego. W tej sprawie są prowadzone rozmowy m.in. ze spółkami skarbu państwa – podała spółka CPK. Wyliczyła też, że w zasięgu dojazdu do CPK w czasie nie dłuższym niż 1,5 godziny znajdzie się ok. 7 mln osób.

Jak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny? Zobacz wizualizacje

Terminal w kształcie trójkąta, z bursztynowym dachem, zintegrowane z koleją lotnisko-miasto – między innymi takie koncepcje zaproponowali...

zobacz więcej

„W połowie przyszłego roku przystąpimy do prac nad masterplanem: zarówno dla lotniska, jak też dla zintegrowanej z nim stacji kolejowej. Tym samym wkraczamy w kluczowy etap przygotowań, który będzie wymagał wzmożonej współpracy m.in. z gestorami mediów, regulatorami i zarządcami infrastruktury” – powiedział cytowany w komunikacie Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Masterplan CPK, jak poinformowano, przedstawi m.in. koncepcję rozwoju portu lotniczego w perspektywie 20 lat - na podstawie szczegółowych prognoz ruchu lotniczego - i tzw. „etapowanie budowy”. Jak wyjaśniła Małgorzata Popławska, menadżer ds. planowania i przepustowości CPK, ma on nie tylko określić infrastrukturę dostosowaną do realizacji celów inwestycji, ale też być odpowiedzią na potrzeby przyszłych użytkowników lotniska.

Zakładany czas dojazdu do centrum Warszawy pociągiem to ok. 15 minut, a do Łodzi - ok. 25 minut – napisano w komunikacie. Według wyliczeń spółki CPK, ok. 7 mln mieszkańców znajdzie się w zasięgu dojazdu do CPK w czasie nie dłuższym niż półtorej godziny.

„W pierwszym etapie CPK zakłada przepustowość lotniska i węzła transferowego na poziomie 45 mln pasażerów rocznie, czyli ok. 400 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań) w ciągu roku na dwóch drogach startowych” – dodano.

W poniedziałek, jak podano, spółka CPK rozpoczęła „ustalenia z gronem firm i instytucji, z którymi od połowy przyszłego roku będzie ściśle współpracowała podczas prac nad masterplanem nowego lotniska”.

CPK impulsem rozwojowym Polski. Czarny PR przegrywa z faktami

Centralny Port Komunikacyjny nie tylko poprawi sytuację naszego lotnictwa cywilnego, przyspieszy połączenia kolejowe, stworzy tysiące nowych miejsc...

zobacz więcej

Przedmiotem rozmów były m.in. planowana na przyszły rok inwentaryzacja terenu inwestycji, zakres prac przy układaniu niezbędnej infrastruktury paliwowej, energetycznej, czy wodociągowej, a także „utworzenie zespołów roboczych do realizacji zadań podczas przygotowań master planu”.

W spotkaniu w Ministerstwie Infrastruktury, zorganizowanym przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny, uczestniczyli przedstawiciele 13 firm i instytucji: Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), Orlenu, Lotosu Air BP, PERN-u, Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), Gaz-Systemu, Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), SIME Polska, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Spółka CPK planuje lotnisko na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki - między Warszawą i Łodzią. Jest to teren w większości rolniczy, w dużym stopniu niezabudowany.

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

źródło:

Zobacz więcej