Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Obława na członków gangu hazardowego. Wpadł m.in. radca prawny

Czterech podejrzanych trafiło do tymczasowego aresztu (fot. Policja)

Dziewięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizacją nielegalnych gier hazardowych i dokonującej oszustw podatkowych zatrzymali krakowscy policjanci i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Według śledczych, Skarb Państwa stracił w wyniku działania grupy co najmniej 5 mln zł.

Sprzedawali fikcyjne faktury. KAS rozbiła grupę przestępczą

Wielkopolska KAS i policjanci z komendy w Poznaniu wspólnie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą wprowadzającą do obrotu nierzetelne faktury...

zobacz więcej

Wśród zatrzymanych jest kierujący grupą 39-letni radca prawny – prowadzący w Krakowie kancelarię – oraz 40-letni krakowianin.

Krakowscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego weszli do dziesięciu mieszkań w Małopolsce. Jak poinformowała Barbara Szczerba z zespołu prasowego małopolskiej policji, oprócz mężczyzn, którym śledczy postawili zarzuty kierowania grupą, zatrzymane zostały osoby w wieku od 20 do 56 lat, które pełniły w gangu inne funkcje.

Jedni byli odpowiedzialni za kupno udziałów w spółkach, wykorzystywanych później w celach przestępczych, inni rekrutowali osoby (tzw. słupy) figurujące jako udziałowcy lub zarządzający firmami, a kolejni zapewniali obsługę księgową, zawierali umowy najmu lokali, w których odbywały się gry hazardowe, czy też pozyskiwali automaty do gier i magazyny służące do ich przechowywania.

Podczas przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych, policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar 180 tys. zł w różnych walutach.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Krakowie. Zatrzymani usłyszeli zarzuty: kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także poświadczania nieprawdy w dokumentacji, wystawiania fikcyjnych faktur, oszustw podatkowych i nielegalnego prowadzenia gier hazardowych.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia aresztował czterech podejrzanych. Pozostali zostali objęci policyjnym dozorem, zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

CBŚP i KAS rozbiły gang zajmujący się nielegalnym hazardem

Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali 12 osób, z gangu organizującego nielegalny hazard na terenie woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego....

zobacz więcej

Za popełnione przestępstwa członkom grupy grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

W ramach prowadzonego od 2017 roku postępowania zarzuty usłyszało w sumie 15 osób. Na terenie niemal 100 miejscowości w województwach małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i dolnośląskim zabezpieczono tysiąc automatów do gier hazardowych w 270 punktach-lokalach i w pięciu magazynach, służących do przechowywania tych urządzeń i ich montowania.

Policjanci i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili 200 przeszukań w firmach i mieszkaniach osób uczestniczących w procederze wyłudzania podatków, zabezpieczyli dokumentację rachunkowo–księgową, notarialną oraz elektroniczne nośniki danych i telefony komórkowe.

Według ustaleń śledczych, kontrolowane przez grupę przestępczą 23 spółki – w większości założone specjalnie w tym celu i prowadzone przez osoby podstawione, tzw. słupy, wystawiły ponad pół tysiąca faktur VAT, co do których zachodziło uzasadnione podejrzenie, że nie dokumentują one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Faktury te opiewały na kwotę 20 mln zł na rzecz 70 innych firm, a one wykorzystały te faktury do rozliczeń pomniejszając w ten sposób zobowiązania podatkowe o 5 mln zł.

Prokurator nadzorujący śledztwo przedstawił podejrzanym łącznie ponad 300 zarzutów, w tym: kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także poświadczania nieprawdy w dokumentacji, wystawiania fikcyjnych faktur oraz nielegalnego prowadzenia gier hazardowych.

Posiadanie nielegalnych automatów do gier stanowi naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych, w związku z czym Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie prowadzi postępowanie w tej sprawie. Oprócz odpowiedzialności karno-skarbowej za posiadanie automatów, podejrzanym grozi również kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł od każdego urządzenia, czyli łącznie blisko 100 milionów złotych.

źródło:
Zobacz więcej