RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wybieram 590”. Kupując te produkty, wspierasz polską gospodarkę

„Jeśli wybierzemy polski produkt, aż 79 groszy z każdej złotówki zostanie w Polsce” (fot. Shutterstock/Photobac)
„Jeśli wybierzemy polski produkt, aż 79 groszy z każdej złotówki zostanie w Polsce” (fot. Shutterstock/Photobac)

Kupując polskie produkty konsumenci mogą sprawić, że miliardy złotych zostaną w naszej gospodarce. Przypominają o tym organizatorzy akcji Wybieram 590 – Sobota dla Polski.

„Wreszcie budujemy wielki rynek wewnętrzny”

– My wreszcie budujemy wielki rynek wewnętrzny, który jest największą wartością gospodarki – powiedział w programie „Wstaje dzień” prof. Witold...

zobacz więcej

Artur Niewrzędowski z inicjatywy Wybieram 590 przypomina, że towary, których kod kreskowy rozpoczyna się od cyfr 590, są wyprodukowane przez firmy zarejestrowane w naszym kraju. Niewrzędowski zachęca, aby w robiąc zakupy w najbliższą sobotę wybierać właśnie takie produkty.

– Tak naprawdę chcielibyśmy, żeby to była każda sobota dla Polski. Ale w ramach naszej kampanii chcemy taką sobotę organizować co roku. To będzie zawsze pierwsza sobota grudnia – mówi.

Jacek Kowalczyk z firmy doradczej Grand Thorton podkreśla z kolei, że większość pieniędzy wydanych na polskie towary pozostanie w Polsce.

– Jeśli wybierzemy polski produkt, aż 79 groszy z każdej złotówki zostanie w Polsce, a tylko 21 groszy wypłynie do innych gospodarek. W przypadku, gdy wybieramy produkt zagraniczny z każdej złotówki tylko 25 groszy zostaje w Polsce – tłumaczy Kowalczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej