Raport

Epidemia koronawirusa

Zamiast endoprotezy, szpik kostny

Wrocławscy lekarze, wykorzystując zdolności komórek macierzystych, chcą leczyć pacjenta jego własnym szpikiem. Ta metoda na świecie jest już powszechna, w Polsce to dopiero początek. Jeśli wszystko się uda, nastąpi przełom w leczeniu tysięcy chorych, skazanych na wszczepianie drogich endoprotez.

Zanik kości udowej. Ten przypadek lekarze z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowej potraktowali w sposób nowatorski. Zamiast wszczepiać sztuczną kość, zastosowali nowe rozwiązanie z wykorzystaniem szpiku kostnego.

Jak tłumaczy prof. Andrzej Lange, operacja polega na przeszczepianiu komórek macierzystych, które zawierają komórki matki naczyń w miejsce, które tych naczyń potrzebuje najbardziej.

Chirurdzy pobrali od pacjenta szpik kostny, oznaczyli w nim komórki odpowiedzialne za odbudowę naczyń krwionośnych, następnie umieścili je w miejscu obumierającej kości. Teraz niecierpliwie czekają na wyniki leczenia.

Mam nadzieję, że uda nam się przerwać łańcuch rozwoju tej choroby, że to jego biodro uzyska prawidłowe unaczynienie, prawidłową funkcję, że posłuży mu jeszcze ładnych parę lat – powiedział ortopeda dr Wojciech Godziszewski.

Eksperymentalne badanie nad zastosowaniem komórek macierzystych w kardiologii prowadzą również lekarze w Katowicach-Ochojcu.

Pierwsze operacje rekonstrukcji piersi takimi komórkami mają za sobą onkolodzy w Gdańsku. Jak mówią, to właśnie dzięki tej metodzie mogli przeskoczyć w nową erę chirurgii plastycznej. Erę, w którą już weszła zaawansowana cywilizacyjnie część świata, do której pionierskie zabiegi coraz bardziej zbliżają Polskę.

źródło:
Zobacz więcej