RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Plan walki z rakiem. Pierwszy tak kompleksowy w historii polskiej służby zdrowia

W dzienniku opisano założenia strategii onkologicznej (fot. Shutterstock/Pressmaster)
W dzienniku opisano założenia strategii onkologicznej (fot. Shutterstock/Pressmaster)

Refundowane szczepienia przeciw HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), podatek cukrowy, znacznie wyższa akcyza na papierosy, 100 mln zł na badania nad nowymi lekami na raka – m.in. takie założenia znalazły się w Strategii Onkologicznej, którą opisano w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Rak trzustki to już nie wyrok. Naukowcy zapewniają, że jest lepiej

Nawet w najbardziej śmiertelnym nowotworze, jakim jest rak trzustki, możliwe są wieloletnie przeżycia chorych, jeśli zostanie on wcześnie wykryty i...

zobacz więcej

To pierwszy w historii polskiej służby zdrowia dokument kompleksowo opisujący, jak powinna wyglądać skuteczna walka z rakiem w perspektywie 10 lat. Trafił on już do konsultacji międzyresortowych, a rząd ma go przyjąć jeszcze w grudniu.

Według gazety, autorzy strategii szczegółowo opisują, co i w jakich obszarach powinno się zmienić – poczynając od profilaktyki, przez organizację i kadry, a na inwestycjach skończywszy.

„Określono też spodziewane efekty tych zmian i podkreślono, że minister zdrowia ma się co roku rozliczać z tego, co się udało zrobić” – czytamy w „DGP”.

Dziennik zwraca uwagę, że główny cel jest jeden: ma się poprawić przeżywalność. „Np. w 2030 r. na raka piersi ma umierać o 10 pkt proc. mniej pacjentek niż teraz, co oznacza, że odsetek śmiertelności w przypadku tej choroby ma spaść z obecnych 32,3 do ok. 23 proc.” – napisano.

„Spektakularne wyniki”. Polscy lekarze wprowadzili nowoczesną metodę leczenia raka

Do tej pory dla takich pacjentów nie było ratunku. Lekarze z łódzkiego szpitala im. Mikołaja Kopernika wprowadzili nowoczesną metodę leczenia...

zobacz więcej

Według „DGP”, duży nacisk w strategii położono na profilaktykę, czego dowodem jest choćby pomysł wpisania szczepionek przeciw HPV na listę refundacyjną. „I to zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. W przyszłości ma to chronić m.in. przed rakiem szyjki macicy lub gardła” – podkreślono.

Gazeta zwróciła uwagę, że jednocześnie autorzy dokumentu sugerują podniesienie cen produktów niezdrowych mających wpływ na rozwój nowotworów.

„Wprowadzony ma zostać podatek od cukru (np. zawartego w słodzonych sokach), a akcyza na papierosy wzrosnąć ma do poziomów znanych z krajów Europy Zachodniej (w Niemczech paczka kosztuje 25-30 zł)” – czytamy.

Według dziennika, dokument trafił już do konsultacji międzyresortowych, a rząd ma go przyjąć jeszcze w grudniu.

Część ekspertów obawia się, że nowy plan podzieli losy Narodowego Planu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZCN). W nim również stawiano ambitne cele, których potem nie realizowano – podaje dziennik.

– Strategia, która ma zastąpić plan, jeżeli nie będzie jasno wskazywała, kto ponosi odpowiedzialność za jej realizację, może okazać się papierowa – mówi Małgorzata Sobotka-Gałązka, ekspertka z Uczelni Łazarskiego.

Autorzy raportu podkreślają, że NPZCN pozostaje programem interwencyjnym. – Narodowa Strategia Onkologiczna ma być dokumentem znacznie szerszym, dotyczącym także obszaru zdrowia publicznego, a zadania w niej określane będą wykraczać poza zakres doraźnych interwencji - mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący ministerialnego zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej