RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Okulary Lennona, koszula Starra. Aukcja pamiątek po Beatlesach

Aukcja pamiątek odbędzie się w dniach 6-13 grudnia (fot. PAP/Retna, sothebys.com)

Okulary przeciwsłoneczne Lennona, koszule Harrisona i szpula z kopią nagrań, należąca do menedżera Briana Epsteina – aukcja pamiątek związanych ze słynną grupą The Beatles odbędzie się w dniach 6-13 grudnia. Internetową licytację organizuje dom aukcyjny Sotheby's.

Sweter Kurta Cobaina wraca na aukcję. Nieprany i z dziurami od papierosów

Po raz drugi kultowy sweter Kurta Cobaina, noszony przez muzyka podczas występu Nirvany na MTV Unplugged, trafi na aukcję. Sweter zostanie...

zobacz więcej

Okrągłe okulary przeciwsłoneczne Johna Lennona, przechowywane przez byłego kierowcę Beatlesów, zostaną sprzedane na aukcji w przyszłym tygodniu na stronie internetowej Sotheby's. Szacuje się, że okulary osiągną cenę 6-8 tys. funtów.

Te oprawki stały się częścią wizerunku Johna Lennona od połowy lat 60. XX wieku aż do jego śmierci – powiedział Gabriel Heaton, specjalista od książek i rękopisów w Sotheby's.

Alan Herring był kierowcą Ringo Starra i George'a Harrisona pod koniec lat 60. Przypomniał, że w posiadanie okularów wszedł któregoś dnia, kiedy „odwoził chłopców do biura”.

– Kiedy John wysiadł z samochodu, zauważyłem, że zostawił okulary przeciwsłoneczne na tylnym siedzeniu, a szkiełka wypadły z oprawek. Zapytałem Johna, czy chce, żebym je naprawił. Powiedział: nie martw się, to tylko ze względu na styl – opowiadał wiele lat później kierowca. Dodał: „Nigdy ich nie naprawiłem, po prostu zachowałem je takimi, jakie były, tak jak zostawił je John”.

Uzasadniając swoją decyzję o sprzedaży pamiątek, wyjaśnił: „Wspomnienia, które mam z tego szczególnego czasu z życia z Beatlesami, są dla mnie o wiele ważniejsze niż rzeczy, które ciągle z nimi kojarzę”.

Oprócz okularów na aukcji znalazły się także: trzy różnokolorowe koszule z żabotem, noszone przez Ringo Starra (cena wywoławcza 2400 funtów każda), kierownica od samochodu George'a Harrisona, prawdopodobnie od jaguara (cena wywoławcza 400 funtów), naszyjnik Harrisona z kolorowych paciorków, z dzwoneczkami (cena wywoławcza 800 funtów), kopia nagrań Beatlesów na taśmie szpulowej, należąca do Briana Epsteina, pochodząca z 1962 roku (cena wywoławcza 45 tys. funtów).

źródło:

Zobacz więcej