RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Frasyniuk z manifestantami o wyborcach PiS: Je**ć pisiora

Przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed ministerstwem sprawiedliwości w niedzielę po południu odbyły się protesty opozycji. Na jednym z nich, we Wrocławiu, pojawił się Władysław Frasyniuk. – Jeb**ć pisiora i się nie bać – krzyczał do demonstrujących były opozycjonista. Tłum podjął hasło.

Jest postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Pawła Juszczyszyna

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Michał Lasota wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko Pawłowi...

zobacz więcej

Protesty były związane z cofnięciem delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi, a następnie zawieszeniem go w wykonywaniu obowiązków.

W protestach, zorganizowanych m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Częstochowie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Szczecinie uczestniczyli sędziowie, prawnicy, artyści i grupy obywateli.

We Wrocławiu wśród manifestantów pojawił się Władysław Frasyniuk. – Przychodzimy tu i będziemy przychodzić, żeby walczyć o wolność. Nie oddamy wolności. To jest jedyna wartość, za którą warto oddać życie. Wolny obywatel powinien zaczynać każdy dzień od dekalogu: „Wolność, równość, demokracja” i wszędzie się o to upominać – w domu, pracy, autobusie. Nie ma wolnego państwa bez demokracji. Nie ma naszej wolności bez państwa prawa. A my nie możemy być dłużej grzecznymi obywatelami – mówił. Później dodał, że „namawia do tego, żeby cytować Frasyniuka, więźniów z czasów stanu wojennego”.– J***ć pisiora! I się nie bać – krzyknął, a tłum powtórzył jego słowa. Film z manifestacji we Wrocławiu na Twitterze zamieścił profil „Prawa strona”.

„Za chwilę sędziowie mogą decydować, kto będzie prezydentem czy premierem”

– Musimy zadać sobie pytanie: czy chcemy mieć demokrację, czy sędziokrację? Czy sędzia może decydować, czy inny sędzia jest sędzią, czy nie? Za...

zobacz więcej

Zawieszenie sędziego Juszczyszyna

W piątek prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki wydał zarządzenie, na mocy którego ze skutkiem natychmiastowym zawiesił sędziego Pawła Juszczyszyna w wykonywaniu obowiązków na miesiąc. Zarządzenie prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie będzie teraz przekazane Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i ona zdecyduje, czy przedłuży okres zawieszenia, czy nie. W piątkowym komunikacie rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab poinformował, że przeciwko sędziemu Juszczyszynowi wszczęto w czwartek postępowanie dyscyplinarne. Jego zdaniem, sędzia ten uchybił godności urzędu.

Po tym, gdy sędzia Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, został odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego z sądu rejonowego. Ministerstwo Sprawiedliwości nie uzasadniło powodów cofnięcia tej delegacji. Resort podał jedynie podstawę prawną swojej decyzji – art. 70 ustawy o ustroju sądów powszechnych, który mówi o tym, że MS w każdej chwili może cofnąć sędziemu delegację.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej