RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Solidarny z sędziami” przez 8 minut. Wicemarszałek z PSL na demonstracji opozycji

„A ci biedni, zmanipulowani ludzie stali tam 2,5 godziny”  – zwrócił uwagę dziennikarz (fot. PAP/Mateusz Marek)
„A ci biedni, zmanipulowani ludzie stali tam 2,5 godziny” – zwrócił uwagę dziennikarz (fot. PAP/Mateusz Marek)

„Byłem służbowo na tej manifestacji . Pan Michał (Kamiński, wicemarszałek Senatu z PSL– red.) wpadł podemonstrować przez... 8 minut! Jakaś kobieta strzeliła mu kilka fotek i zwiał w stronę Placu Na Rozdrożu” – napisał na Twitterze dziennikarz TVP Info. Chodzi o demonstrację przeciwko cofnięciu delegacji sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

Sympatycy opozycji demonstrowali pod hasłem „Solidarni z sędziami” w kilkudziesięciu miastach w Polsce, a także w Berlinie. To reakcja na cofnięcie przez Ministerstwo Sprawiedliwości delegacji olsztyńskiemu sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi. Resort zarzuca mu przekroczenie uprawnień i popełnianie deliktów dyscyplinarnych.

Choć cofnięcie delegacji nastąpiło zgodnie z prawem, opozycja uznała to za – kolejny w jej opinii – atak na niezawisłość sędziowską. W Warszawie demonstranci nie zgadzający się z decyzją ministerstwa zebrali się właśnie pod siedzibą resortu. To tam pojawił się również Kamiński.

Protestujący w stolicy mieli transparenty z hasłami, które porównywały zaangażowanych politycznie sędziów do bohaterów walki z niemieckim i sowieckim okupantem („Cześć i chwała sędziom niezłomnym”) czy mogące zostać przez wierzących uznane za bluźniercze („Nasz Boże dobry wybaw Polskę od Ziobry”. Jedna z uczestniczek demonstracji, Dorota Zabłudowska ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, przyznała, że bezpośrednim impulsem do zorganizowania manifestacji „było to, co stało się z sędzią Juszczyszynem”, którego „spotkały represje, jedne z wielu represji, które spotkały już sędziów”.

źródło:
Zobacz więcej