RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Syn Polki może zostać adoptowany przez homoseksualistów. Ministerstwo interweniuje

„Podejmiemy wszelkie działania, żeby to dziecko, było adoptowane przez kobietę i mężczyznę”, deklaruje wiceminister (fot. Bill Tompkins/Getty Images)

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział interwencję ws. Polki z Wielkiej Brytanii, której syn może trafić do adopcji do pary homoseksualistów. – Podejmiemy wszelkie działania, żeby to dziecko, jeżeli już musi być adoptowane, było adoptowane przez kobietę i mężczyznę – powiedział.

NSA zajmie się sprawą aktów urodzenia, w których rodzice są tej samej płci

Siedmioro sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego zajmie się w poniedziałek pytaniem o dopuszczalność wpisu do ksiąg stanu cywilnego...

zobacz więcej

Portal Wp.pl w piątek informował, że brytyjski sąd zdecydował o tym, że syn Polki mieszkającej w Anglii może trafić do adopcji. – Zgodę na to wyraził jego ojciec – obywatel Wielkiej Brytanii. Od pracowników opieki społecznej, którzy zajmują się adopcją, Polka dowiedziała się, że jej dziecko zostanie adoptowane przez parę homoseksualistów – napisano. – Nie chcę się na to zgodzić. Wolałabym, żeby był wychowywany przez mamę i tatę, a nie przez dwóch ojców – powiedziała portalowi kobieta, która swoje wątpliwości zgłosiła opiece społecznej i interweniowała też u polskiego konsula.

O sprawę Polki był pytany w niedzielę w Polsat News wiceminister sprawiedliwości. – Już od jutra od rana będziemy prowadzili intensywne działania – zapowiedział Wójcik i zaznaczył, że jest już po rozmowach ze swoimi współpracownikami.

Podkreślił, że chce się najpierw upewnić, czy rzeczywiście dziecko zostanie umieszczone w związku homoseksualistów. – Jeżeli to jest prawdą, to dziecko jest obywatelem również i polskim, więc tutaj podejmiemy wszelkie działania, żeby to dziecko, jeżeli już musi być adoptowane, żeby jednak było adoptowane przez kobietę i mężczyznę – powiedział.

Dopytywany, co może w tej sprawie może zrobić Ministerstwo Sprawiedliwości, odpowiedział: „Przede wszystkim do organu centralnego się zwrócimy, czyli do ministerstwa, które bezpośrednio zajmuje się adopcjami. W Polsce tymi sprawami co do zasady zajmuje się Ministerstwo Rodziny, ale ze względu na to, że przyjmowany jako »minister od dzieci«, to trudno byłoby, żebym nie interweniował w tej sprawie”.

Transpłciowa kobieta wytoczyła proces adwokatowi. Uważa, że została zniesławiona

Przed Sądem Rejonowym Warszawa-Wola toczy się postępowanie ws. zniesławienia. Wytoczyła je jednemu z adwokatów transpłciowa kobieta. 37-latka...

zobacz więcej

Przyznał, że dla zachowania tożsamości dziecka ważne byłoby, aby adopcja mogłaby się odbyć do polskiej rodziny.

Polka – jak napisała Wp.pl – straciła prawo do opieki nad synem po tym, jak zostawiła go pod opieką 13-letniej córki. – Pod nieobecność matki chłopiec oparzył się gorącym naczyniem. Kobieta zmagała się także z depresją i choruje na epilepsję. Wcześniej straciła prawo do opieki nad pozostałymi dziećmi – czytamy w artykule.

Portal podkreśla, że kobieta nie zamierza odpuszczać w walce o dziecko. – Walczę od 15 miesięcy. Nie jestem ideałem, ludzie popełniają błędy, a mój mnie dużo kosztował. Straciłam synka. Nie cofnę czasu, ale chcę naprawić popełnione błędy. Zależy mi na tym, by synek miał kochającą rodzinę – powiedziała Polka.

Polka prosiła o pomoc polskiego konsula w Wielkiej Brytanii. Cytowany przez portal konsul Paweł M. Nowak napisał w odpowiedzi na interwencje matki: „Wielka Brytania – kraj, w którym mieszka pani od kilkunastu lat i którego praw zobowiązana jest pani przestrzegać, dopuszcza adopcję przez pary homoseksualne. Nie jest to niezgodne z tutejszym prawem”.

źródło:

Zobacz więcej