RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kamienica Banasia, złoto Glapińskiego, lakierki Tuska

Widzom cierpliwość mogła się skończyć, kiedy Włodzimierz Czarzasty zaczął wykładać historię według starych, sprawdzonych wzorców z PRL (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Widzom cierpliwość mogła się skończyć, kiedy Włodzimierz Czarzasty zaczął wykładać historię według starych, sprawdzonych wzorców z PRL (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Donald Tusk zakończył swoją kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej i lansuje modę na bieganie w nietypowych butach. Robert Biedroń oświadczył w Parlamencie Europejskim, że są w Polsce miejsca, gdzie nie może wchodzić, choć nie potrafił powiedzieć które. Marian Banaś został wezwany do rezygnacji z urzędu przez zarząd Prawa i Sprawiedliwości.

Lubnauer zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej

Katarzyna Lubnauer złożyła w niedzielę rezygnację z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej. – Jako jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej biorę na...

zobacz więcej

Niedziela. Nowoczesna Szłapki

Trzęsienie ziemi w Nowoczesnej. Katarzyna Lubnauer złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej partii. – (…) czy mam poczucie sukcesu? Czy jestem zadowolona z miejsca, w którym obecnie się znajdujemy? Czy uważam, że powinniśmy poprzestać na osiągniętych celach? Odpowiedź jest krótka – trzy razy „nie” – mówiła Lubnauer. Od złośliwości nie powstrzymał się założyciel Nowoczesnej Ryszard Petru napisał na Twitterze: „Pragnę tylko przypomnieć, że kiedy 2 lata temu oddawałem .N w ręce K. Lubnauer Nowoczesna miała poparcie na poziomie 9%.”. Jakby więc nie liczyć, Nowoczesna jest do tyłu, chociaż za sprawą sojuszu z PO jest nadal obecna w parlamencie i samorządach. A jak liczyła Nowoczesna w niedzielę? 41 za Krzysztofem Mieszkowskim i 66 za Adamem Szłapką. To wynik głosowania na szefa partii.

Nowy lider zaś musi dalej liczyć długi Nowoczesnej, w związku z tym jedną z jego pierwszych decyzji będzie opuszczenie obecnej siedziby partii na rzecz skromniejszego lokum. A może poprosić o pokoik w siedzibie PO? Byłoby taniej i bliżej Grzegorza Schetyny, który realizuje swój plan promowania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na kandydata na prezydenta RP. W grze prawyborczej bierze udział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Ten z kolei chciałby zostać kandydatem nie PO, ale Lewicy. W wywiadzie RMF FM, na pytanie, czy gdyby to od niego zależało, to małżeństwa homoseksualne byłyby w Polsce, legalne odparł: „Tak”.

Poniedziałek. Złoto Glapińskiego

W podobnym tonie w tej samej stacji wypowiadał się w poniedziałek Adam Szłapka. Zadeklarował, że Nowoczesna ma przygotowany projekt ustawy o związkach partnerskich. – Będziemy przekonywać innych posłów w KO, żeby taki projekt złożyć i mam nadzieję, że przynajmniej 15 posłów uda się przekonać – mówił Szłapka. Przyznał też, że sam zagłosowałby za liberalizacją prawa aborcyjnego, które większość Polaków obecnie uważa za swojego rodzaju „złoty środek” pomiędzy sprzecznymi oczekiwaniami różnych środowisk politycznych. Ale o „złotych środkach” dużo więcej do powiedzenia miał w poniedziałek Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, który pochwalił się sprowadzeniem do Polski rezerw złota. – Złoto Polaków, tak jak obiecaliśmy, sprowadziliśmy do domu. Zakupiliśmy ponad 125 ton, w ten sposób więcej niż podwoiliśmy nasze zasoby złota – mówił prezes NBP. Jak podkreślił, osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o europejskie banki centralne.

„Złoto Polaków sprowadziliśmy do domu”. NBP zakończył sprowadzenie rezerw kruszcu do kraju

– Złoto Polaków, tak jak obiecaliśmy, sprowadziliśmy do domu. Zakupiliśmy ponad 125 ton, w ten sposób więcej niż podwoiliśmy nasze zasoby złota –...

zobacz więcej

Zasoby złota Narodowego Banku Polskiego wynoszą 228,6 ton. Czy czeka nas zatem złota epoka? Nie dotyczy to raczej podopiecznych warszawskiego schroniska dla zwierząt „Na Paluchu”, którym prezydent Rafał Trzaskowski postanowił obciąć budżet. O sprawie poinformował na Twitterze europoseł PiS Patryk Jaki – „Trzaskowski, który w kampanii fotografował się z psami obcina 1.5 mln zł na schronisko dla zwierząt! Było na palety i tramwaje różnorodności a i tak już mocno niedofinansowanemu schronisku grozi teraz zamknięcie.”

Wtorek. Wizyta Michela

Być może to działanie warszawskiego ratusza przelało czarę goryczy i sprawiło, że warszawscy radni ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zerwali koalicję w Radzie Miasta z KO. Zarzucają radnym Rafała Trzaskowskiego m.in. „lekceważenie transparentności i procedur demokratycznych”. Jak mówią radni MJN, nowy prezydent miał położyć większy nacisk na projektowanie przestrzeni, zieleń i infrastrukturę, lecz na „deklaracjach się skończyło”. Póki co, pomoc finansową schronisku dla zwierząt obiecał premier Mateusz Morawiecki, który już wiele udowodnił, że jak coś mówi, że zrobi, to naprawdę to zrobi.

We wtorek premier gościł przewodniczącego elekta Rady Europejskiej Charlesa Michela. – Obu nam zależy na tym, aby UE była globalnym mocarstwem nie tylko gospodarczym, ale również politycznym, w związku z tym dyskusja na tematy i gospodarcze i polityczne i naszych sąsiadów - bliższych i dalszych - to rzecz jak najbardziej naturalna – powiedział Morawiecki. – Zgadzamy się, że dla naszej wspólnej przyszłości Unia Europejska powinna odgrywać ważniejszą rolę na arenie międzynarodowej, być czynnym aktorem – powiedział przewodniczący elekt Rady Europejskiej Charles Michel. – Dlatego też potrzebujemy rozmów strategicznych w Radzie Europejskiej, aby się przygotować do tego i wyrażać nasze wspólne priorytety - dodał. Politycy rozmawiali również o budżecie UE na kolejne lata. - Musimy współpracować, aby zbliżyć nasze poglądy, musimy poradzić sobie z trudnościami, ograniczyć na przykład poziom ambicji – powiedział Charles Michel.

A u niektórych poziom ambicji rośnie z dnia na dzień. Jacek Jaśkowiak kandydat w prawyborach prezydenckich w PO – był gościem Polsat News. Tam Jaśkowiak zapowiedział kontynuację lewicowego kursu, jeśli zostanie kandydatem na prezydenta. Odnosząc się do eutanazji, mówił, że powiedział, że to trudny temat, który wymaga dyskusji i konsensusu społecznego. – Uważam zawsze, że należy zostawić każdemu prawo wyboru. Ja bym chciał o sobie decydować, a nie żeby o tym decydowali inni. W kwestii aborcji podkreślił, jest zwolennikiem prawa wyboru dla kobiet.

Ideologią zajmowali się również w europarlamencie. W Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji osób LGBT w Polsce. Większość europosłów, w tym z PO, wskazywała, że polskie władze odpowiadają za dyskryminację osób LGBT. Najdalej „odjechał” Robert Biedroń, który mówił, że w Polsce są restauracje, hotele i sklepy, do których homoseksualiści nie mają wstępu. Patryk Jaki dopytywał go, czy może podać konkretne przykłady miejsc, do których nie może wejść. Zapewne tak „prześladowany” w Polce europoseł powinien wymienić setki miejsc, z których go wyrzucono. Tymczasem Biedroń zaczął gorączkowo szukać w internecie informacji o lokalach, gdzie pojawiła się naklejka „Strefa wolna od LGBT”. I udało się, znalazł jedno miejsce. Tylko, że pomylił nazwy i ulice. Trzeba zresztą powiedzieć, że jak na ofiarę prześladowań Biedroń naprawdę dobrze sobie radzi, szkoda tylko, że szkaluje Polskę przed całą Europą.

Jaki: Ratusz obcina budżet Schronisku Na Paluchu. Premier interweniuje

„Trzaskowski, który w kampanii fotografował się z psami, obcina 1,5 mln zł na schronisko dla zwierząt! Było na palety i tramwaje różnorodności a i...

zobacz więcej

Środa. Banaś w Sejmie

Kolejny dzień był zdecydowanie lepszy dla Polski w europarlamencie, który zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej. Przedstawiciel PiS Janusz Wojciechowski objął stanowisko unijnego komisarzem do spraw rolnictwa. A w Warszawie odbyło się posiedzenie sejmowej komisji ds. kontroli państwowej, w którym uczestniczył Marian Banaś. Prezes NIK zajął stanowisko w sprawie medialnego zamieszania wokół jego dawnej kamienicy w Krakowie.

– Nigdy nie sprzeniewierzyłem się swoim obowiązkom wykonywanym dla dobra publicznego i nie podejmowałem działań niezgodnych z prawem (…) Twierdzenia, że jest inaczej, traktuję jako naruszenie dóbr osobistych – mówił Banaś. Komisja zaopiniowała pozytywnie wnioski prezesa NIK o powołanie wiceprezesów izby. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła akty powołania na stanowiska wiceprezesów NIK dla Tadeusza Dziuby i Marka Opioły. Nie obyło się bez agresywnego zachowania przedstawicieli opozycji. Poseł PO Sławomir Nitras niemal rzucił się na prezesa NIK na korytarzu sejmowym. Trzeba przyznać, że nie zrobiło to żadnego wrażenia na Marianie Banasiu…

Karol Guzikiewicz, radny sejmiku pomorskiego, złożył do CBA zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prof. Tomasza Grodzkiego, marszałka Senatu. - Dostałem maila, w którym osoba – nie chcę podawać jej nazwiska, nie wiem czy jest ono prawdziwe – napisała, że Tomasz Grodzki w kwietniu 2009 r. miał przyjąć łapówkę przed operacją wycięcia nowotworu płuca. Według tej osoby było to 2 tys. zł – powiedział Guzikiewicz w rozmowie z portalem tvp.info. Sam marszałek Grodzki zaprzecza tym rewelacjom i rekomenduje Małgorzatę Kidawę-Błońską na kandydata PO na prezydenta. Jak powiedział w rozmowie z „SE” Kidawa-Błońska „ma prezencję godną pani prezydent”. Feministki po tych słowach powinny rzucić się z paznokciami na prof. Grodzkiego. A tu nic. Tymczasem odniesienia do urody wicemarszałek Sejmu zdarzają w PO-KO co raz. Kilka dni temu były poseł POKO Piotr Misiłło nazwał Kidawę-Błońską „Pretty woman”. Wydaje się, że niektórzy mylą wybory prezydenckie z wyborami Miss Polonia.

Czarzasty: Pozdrawiam. Włodek od walenia wiadra i Armii Czerwonej

W weekend w Warszawie odbywa się Kongres Krajowy Lewicy Razem. Z tej okazji przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty wysłał pozdrowienia swoim...

zobacz więcej

Czwartek. Wołodia, maładiec!

Czy SLD podejmie wyzwanie i też wystawi jako kandydata na prezydenta kobietę „z prezencją godną pani prezydent”? Choćby Paulinę Matysiak albo Annę Marię Żukowską? Tego pytania nie zadał szefowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu redaktor Michał Adamczyk w programie TVP „Gość wiadomości”. Rozmowa w programie będzie przez kolejne dni szeroko komentowana z wielu powodów. Redaktor Adamczyk wykazał ogromną cierpliwość wobec próbującego wejść w rolę gospodarza programu Włodzimierza Czarzastego. Ale widzom cierpliwość mogła się skończyć, kiedy Włodzimierz Czarzasty zaczął wykładać historię, według starych, sprawdzonych wzorców z PRL. Najpierw włączył do spraw polskich niemiecką politykę eksterminacji narodu żydowskiego a potem mówił zupełnie serio o „wyzwalaniu” Polski przez Armię Czerwoną. Ktokolwiek jeszcze myślał, że SLD przestało być w warstwie mentalnej PZPR, ten po programie musiał zmienić zdanie. Towarzysze w Moskwie muszą być zachwyceni.

Czwartkowy wieczór przyniósł również informację rzecznika PiS, który napisał na Twitterze: „Władze partii wyraziły wobec prezesa Banasia oczekiwanie złożenia dymisji z zajmowanej funkcji”. Radosław Fogiel poinformował także, że odbyło się w tej sprawie spotkanie prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz wiceprezesa PiS Mariusza Kamińskiego z prezesem Najwyższej Izby Kontroli. CBA po kontroli oświadczenia majątkowego prezesa NIK skierowała zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Lakierki do dresów i błędy językowe. Internauci punktują wpadki Tuska [WIDEO]

Donald Tusk pożegnał się w piątek ze stanowiskiem przewodniczącego Rady Europejskiej. – Będę już nie tylko sercem, ale też coraz bardziej fizycznie...

zobacz więcej

Piątek. Tusk biega w lakierkach

Kolejny dzień upłynął na oczekiwaniu na rezygnację prezesa NIK. - Zapoznałem się z raportem CBA w sprawie prezesa NIK Mariana Banasia i doszedłem do przekonania, że wnioski z tego raportu powinny skłonić Banasia do podania się do dymisji; jeśli tego dziś nie zrobi, mamy plan „B” – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Do końca dnia jednak Marian Banaś nie poinformował opinii publicznej o zakończeniu pracy w NIK. Swoją pracę jako szef Rady Europejskiej zakończył natomiast Donald Tusk. – Będę już nie tylko sercem, ale też coraz bardziej fizycznie obecny w Polsce – mówił dziennikarzom Tusk.

Na pożegnanie z urzędem Donald Tusk opublikował spot podsumowujący kierowanie RE. Jak zauważył jeden z internautów, były premier rządu PO-PSL występuje w nim jako biegacz w lakierkach. W takim stroju Tusk przemierza parki, ulice Brukseli i przez Łuk Tryumfalny zmierza do budynku Rady Europejskiej. Czy moda na bieganie w lakierkach się przyjmie? O tym można będzie porozmawiać w Donaldem Tuskiem podczas promocji jego książki w Warszawie. Wstęp za niewielką opłatą 40 zł, czy raczej, patrząc na ostatnie stanowisko byłego premiera, niecałe 10 euro.

Sobota. Barbórka

Prezydent Andrzej Duda sobotę spędził w Bogatyni, gdzie w kopalni Turów odwiedził górników z okazji święta Barbórki. - Wydobycie węgla to wielkie zadanie i służba, którą państwo realizujecie dla Polski, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne – mówił prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki z okazji Barbórki pojechał na Śląsk. – Górnicy zawsze dbali o polskość, o polską ziemię. Dziś polskie górnictwo to bezpieczeństwo przede wszystkim energetyczne, to niskie ceny. Polska ma w Europie jedne z najniższych cen energii właśnie również dzięki polskiemu górnictwu. Dziękujemy polskim górnikom za to – mówił premier Morawiecki.

Według portalu wpolityce.pl premier planuje zmianę szefa Centrum Analiz Strategicznych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na to stanowisko ma zostać powołany prof. Norbert Maliszewski. Ten sam portal przekazał również informację, że Dominika Figurska-Chorosińska z Prawa i Sprawiedliwości może zastąpić Magdalenę Biejat (Lewica Razem) na stanowisku przewodniczącej komisji polityki społecznej i rodziny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej