Formuła 1: Robert Kubica 19., triumf Hamiltona na koniec sezonu

W przyszłym roku Robert Kubica nie wystartuje w F1 (fot. PAP/EPA/Srdjan Suki)

Lewis Hamilton z Mercedesa wygrał wyścig o Grand Prix Abu Zabi, ostatnią rundę mistrzostw świata Formuły 1 w tym sezonie. Brytyjczyk, który już wcześniej zapewnił sobie szósty w karierze triumf w klasyfikacji generalnej cyklu, odniósł 84. zwycięstwo w karierze. Robert Kubica był 19.

Robert Kubica odchodzi z Williamsa. Koniec Polaka w F1?

Robert Kubica ma dość. Wobec fatalnych wyników i mało obiecujących rokowań na przyszłość, Polak nie przedłuży umowy z Williamsem. Ze współpracy z...

Drugie miejsce zajął Holender Max Verstappen (Red Bull), a trzecie reprezentant Monako Charles Leclerc z Ferrari. miejsce. Rywalizacji nie ukończył Kanadyjczyk Lance Stroll z Racing Point.

W klasyfikacji końcowej mistrzostw triumfował również Lewis Hamilton z dorobkiem 413 punktów. Drugie miejsce zajął Bottas (326 pkt), a podium uzupełnił Verstappen (278 pkt). Kubica z jednym punktem na koncie na 19. Pozycji zakończył szósty w karierze sezon w mistrzostwach świata Formuły 1.

Jedyny Polak w F1 w historii zadebiutował na Węgrzech w 2006 roku, kiedy zajął siódme miejsce, ale został zdyskwalifikowany, ponieważ jego bolid BMW-Sauber nie spełniał wymogów regulaminu. Startował do 2010 r. W 2008 r., w Kanadzie odniósł jedyne zwycięstwo w karierze. W sumie 12 razy stanął na podium.

Podczas rajdu samochodowego Ronde di Andora w 2011 roku Robert Kubica uległ poważnemu wypadkowi. Po ponad ośmiu latach wrócił do F1. Tego sezonu nie będzie jednak wspominał najlepiej udało mu się wywalczyć tylko jeden punkt do klasyfikacji generalnej.

Polski zawodnik wielokrotnie zwracał uwagę na stan techniczny bolidów stajni Williamsa. Na antenie TVP Sport mówił między innymi o odpadających częściach. Gdy we wrześniu w jego samochodzie spalił się silnik – i zamiast nowego otrzymał starą, wysłużoną jednostkę słabsza o kilkanaście koni – poinformował o zakończeniu współpracy z zespołem.

W przyszłym roku nie będzie go już w stawce, przynajmniej nie w roli kierowcy wyścigowego. A nowy sezon rozpocznie się 15 marca na torze Albert Park w australijskim Melbourne. Cykl będzie składać się z 22 wyścigów.

W kalendarzu pojawią się Grand Prix Wietnamu na ulicznym torze w Hanoi oraz Grand Prix Holandii na Zandvoort. W porównaniu z zakończonym w niedzielę sezonem, w 2020 roku nie odbędzie się wyścig o Grand Prix Niemiec.