RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszustwo „na Facebooka”. Wrocławianka dała się naciąć

Kobieta zorientowała się, że została oszukana, gdy zadzwoniła do koleżanki (fot. Pexels)
Kobieta zorientowała się, że została oszukana, gdy zadzwoniła do koleżanki (fot. Pexels)

800 złotych straciła mieszkanka Wrocławia w wyniku działań internetowych oszustów. Policja ostrzega, że przestępcy podszywają się pod naszych znajomych i wyłudzają pieniądze.

Masz konto na Allegro? Uważaj na maile od oszustów

CERT Polska ostrzega przed „phishingiem kierowanym do użytkowników Allegro”. Cyberprzestępcy próbują pozyskać dane do logowania.

zobacz więcej

Mechanizm działania oszustów jest prosty. Najpierw włamują się na profil, któregoś z naszych znajomych z Facebooka, potem – udając ich – kontaktują się, prosząc o pożyczkę, że muszą pilnie zapłacić za zakupy a mają problem z kartą płatniczą. Pieniądze mają być przekazane nie w formie gotówki, a przez internet, na przykład za pomocą popularnej aplikacji BLIK.

Wrocławianka, która padła ofiarą osoby wyłudzającej pieniądze, była przekonana, że rozmawia ze swoją przyjaciółką. Oszust przejrzał wcześniejsze rozmowy koleżanek i starał się pisać podobnie jak osoba, pod którą się podszyć, używał tych samych słów czy sformułowań.

Kobieta zorientowała się, że została oszukana, gdy zadzwoniła do koleżanki. Okazało się, że nie była jej jedyną znajomą z Facebooka, do której zwrócono się o pieniądze – informuje „Gazeta Wrocławska”.

Policja ostrzega i apeluje o rozwagę. Sugeruje, by w sytuacji, gdy znajomy prosi nas przez komunikator o pilną pożyczkę, zadzwońmy do niego i spytajmy czy rzeczywiście rozmawiamy z właściwą osobą. Należy również zadbać o dodatkowe zabezpieczenie naszego profilu – tak by maksymalnie utrudnić hakerom włamanie.

źródło:
Zobacz więcej