RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Lewica Razem nie połączy się w jedną partie z SLD i Wiosną

Posłowie Lewicy Adrian Zandberg, Paulina Matysiak oraz rzeczniczka partii Razem Dorota Olko podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem pierwszego Kongresu Krajowego Lewicy w Warszawie  (fot. PAP/Marcin Obara)
Posłowie Lewicy Adrian Zandberg, Paulina Matysiak oraz rzeczniczka partii Razem Dorota Olko podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem pierwszego Kongresu Krajowego Lewicy w Warszawie (fot. PAP/Marcin Obara)

Lewica Razem nie połączy się w jedną partię z SLD i Wiosną – zadeklarowano w komunikacie po pierwszym dniu Kongresu Krajowego partii. Jak zaznaczono, delegaci wyrazili wolę kontynuacji współpracy z ugrupowaniami, z którymi Lewica Razem współtworzy klub parlamentarny.

Lewica podzielona ws. żołnierzy radzieckich. Posłanka Wiosny: Zniewolili Polskę

Posłanka Anita Sowińska z Wiosny nie podziela zdania przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej na temat Armii Czerwonej. Włodzimierz Czarzasty...

zobacz więcej

W weekend w Warszawie odbywa się Kongres Krajowy Lewicy Razem, w którym uczestniczy ok. 100 delegatek i delegatów. Działacze spotkali się, by omówić dotychczasowe działania, planowane projekty ustaw, zmiany w partii i przyszłość lewicy.

Po pierwszym dniu Lewica Razem przesłała komunikat. „Kongres potwierdził, że Razem nie połączy się w jedną partię z SLD i Wiosną. Jednocześnie delegaci wyrazili wolę kontynuacji współpracy w ramach koalicji wyborczej i wspólnego, koalicyjnego klubu parlamentarnego„ – napisano w nim.

Lewica Razem w uchwale podjętej na Kongresie podkreśla także, że o sukcesie wyborczym, w którym blok lewicowy zdobył 12,56 proc. w wyborach do Sejmu i wprowadził 49 posłów, w tym 24 z SLD, 19 z Wiosny i szóstkę z Razem, zadecydowała różnorodność i „widoczność wszystkich nurtów lewicy”.

Ponadto delegaci w uchwale kongresowej zaznaczyli, że celem partii na najbliższe lata jest także rozbudowa struktur terenowych i zdobycie przez Lewicę Razem reprezentacji na każdym szczeblu samorządu.

Wołodźko ostrzega: Lewica jedno mówi (w opozycji) drugie robi (u władzy)

W czasach słusznie minionych największą ambicją krajów tak zwanej demokracji ludowej było „doścignąć i prześcignąć” państwa kapitalistycznego...

zobacz więcej

Kongres Lewicy Razem ma zakończyć obrady w niedzielę po południu.

Pod koniec października zarząd krajowy SLD podjął decyzję w sprawie konsolidacji lewicy i udziale Sojuszu w tej konsolidacji. Na początku listopada Rada Krajowa SLD w głosowaniu jednomyślnym zgodziła się na konsolidację lewicy oraz na połączenie partii lewicowych.

Chęć budowy szerokiego porozumienia wyraziła już Rada Krajowa i Zarząd Krajowy Wiosny, które zebrały się zaraz po wyborach parlamentarnych.

14 grudnia dojdzie do zebrania władz statutowych SLD i Wiosny, na których zapadną decyzje na temat przyszłości obu partii, która ma zakończyć się ich konsolidacją w nowy projekt polityczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej