Rośnie polski eksport rolny. Minister podał liczby

W ocenie ministra rolnictwa agroprzedsiębiorcy powinni wspierać lokalne inicjatywy (fot. TT/MRiRW_GOV_PL)

Wszystko wskazuje, że w tym roku wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych będzie większa niż w 2018 r., gdy wyniosła 30 mld euro - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa: Ważne jest budowanie patriotyzmu gospodarczego

Zwiększenie dochodów rolników poprzez wzmocnienie ich pozycji na rynku, bardziej zrównoważony rozwój rolnictwa chroniący środowisko, łagodzenie...

zobacz więcej

Podczas Gali Ogólnopolskiego Konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2019. Minister mówił o nierozerwalnym związku pracy rolnika i przetwórstwa.

– Nie można rolnictwa dzielić na część związaną z uprawą czy hodowlą i część związaną z przetwórstwem. To wszystko jest jednolite, to jest ciągłość. Jest to tak zwany łańcuch „od pola do stołu”, od producenta do konsumenta, to jest rolnictwo – wskazał Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że konkurs Agroprzedsiębiorca RP jest jednym z najbardziej wartościowych konkursów w branży rolnej. Ardanowski zaapelował do agroprzedsiębiorców, aby w swoim codziennym życiu włączali się także w budowanie lokalnej wspólnoty. Aby skupiali się nie tylko na swoim gospodarstwie, na swoim biznesie i rozwijaniu działalności oraz pomnażaniu kapitału.

W jego ocenie powinni oni wspierać lokalne inicjatywy kulturalne, sportowe, religijne czy charytatywne w swoich miejscowościach, gminach i parafiach.

Minister Ardanowski zwrócił uwagę na wysoką wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych i przypomniał, że za ubiegły rok było to 30 mld euro. – W tym roku wszystko wskazuje na to, że będzie to jeszcze więcej – powiedział.

Uczestniczący w gali sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski zauważył, że branża rolna to gałąź polskiej gospodarki, która najdynamiczniej rozwija eksport swoich produktów. Dodał, że wartość eksportu rolno-spożywczego rośnie najszybciej w porównaniu z innymi branżami.

Kwiatkowski, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, na ręce organizatorów, przekazał polską flagę, jako dowód uznania dla pracy rolników, agroprzedsiębiorców.

Gala Ogólnopolskiego Konkursu Agroprzedsiębiorca RP była podsumowaniem 29. edycji tego konkursu.

źródło:

Zobacz więcej