Raport

Epidemia koronawirusa

Loty nie będą już tak tanie? Unia Europejska zamierza opodatkować paliwo lotnicze

Linie lotnicze ograniczają emisję, a rządy powinny wykorzystać siłę branży do napędzania wzrostu PKB – uważają przedstawiciele branży (fot. Reuters/Jason Reed)

Ministrowie finansów zbierający się w Brukseli 5 grudnia b.r. poproszą Komisję Europejską o przedstawienie nowych zasad opodatkowania lotnictwa – informuje portal rynek-lotniczy.pl. „Lotnictwo jest biznesem wolności. Rządy powinny wykorzystywać jego siłę do napędzania wzrostu PKB , a nie hamować branżę poprzez narzucanie wysokich, karzących podatków” – oponują przedstawiciele sektora.

Ranking AirHelp: LOT przed British Airways i Lufthansą

Polskie Linie Lotnicze LOT wyprzedziły między innymi British Airways, Lufthanse, El Al i Aerofłot w rankingu firmy AirHelp. W rankingu wzięto pod...

zobacz więcej

Portal powołuje się na doniesienia „Bloomberga”, który dotarł do szkicu komunikatu ministrów, jaki ma być przedstawiony po czwartkowym posiedzeniu szefów resortów finansów.

„Zdaniem gazety, dobór słów sugeruje, że w nowym ustawodawstwie zniesione mają zostać preferencyjne zasady opodatkowania paliwa lotniczego. W zamian ministrowie chcą promować czystsze formy energii, co zgodne jest z obecnymi staraniami zmierzającymi do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych” – informuje rynek-lotniczy.pl.

Portal wyjaśnia, że pomysł opodatkowania ma związek z rozważanym na razie zobowiązaniem doprowadzenia w 2050 r. do tzw. neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej, tymczasem „od 1990 r. ślad węglowy wytwarzany przez międzynarodowe przewozy lotnicze uległ przeszło podwojeniu, stojąc w sprzeczności z szerszym trendem unijnym, wskazującym na ograniczenie w tym samym czasie ogółu emisji gazów cieplarnianych o 22 proc.”

Pomysły Brukseli budzą zaniepokojenie branży lotniczej, której przedstawiciele wskazują na niekorzystne skutki dla całej gospodarki i przypominają, że ograniczenie poziomu emisji wymaga współpracy ogólnoświatowej. Dodają, że branża lotnicza nie unika zobowiązań motywowanych odpowiedzialnością za klimat i do 2020 r. chce zatrzymać wzrost poziomu emisji a do 2050 r. ograniczyć o 50 proc. w stosunku do 2005 r.

Co więcej opodatkowanie negatywnie wpłynie na dochody przewoźników pozostających i tak w nienajlepszej sytuacji (w ciągu kilku tygodni upadły w Europie cztery linie lotnicze), co sprawi, że branża będzie miała mniej środków na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań.

Dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac wskazał także na dalekosiężne negatywne skutki wprowadzenia nowych podatków dla całej gospodarki.

Szef IATA: Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie polskiego rządu do budowy CPK

Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie polskiego rządu do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego; to doskonałe wieści dla branży lotniczej i...

zobacz więcej

– Handel ulega spowolnieniu, a MFW niedawno zredukował swoje prognozy wzrostu PKB w 2019 r. do 3,0 proc. Jeżeli sprawdzą się najnowsze przewidywania, będzie to oznaczało najsłabszy wynik od 2009 r., czyli czasu kiedy świat dochodził do siebie po Globalnym Kryzysie Finansowym – wskazał de Juniac.

– W takich czasach rządy powinny dostrzec znaczenie łączności lotniczej, jako czynniku pozwalającego napędzać gospodarkę oraz tworzenie miejsc pracy. Zamiast tego, zbyt wiele rządów, w szczególności w Europie, postrzega lotnictwo jako kurę znoszącą złote jaja w postaci podatków i opłat. To jest złe podejście. Lotnictwo jest biznesem wolności. Rządy powinny wykorzystywać jego siłę do napędzania wzrostu PKB, a nie hamować branżę poprzez narzucanie wysokich, karzących podatków oraz systemów regulacyjnych – ocenił.

Rynek-lotniczy.pl przypomina również, że Komisja Europejska dąży do zniesienia prawa veta państw członkowskich w kwestii opodatkowania źródeł energii.

Bruksela od dłuższego czasu stara się znieść zasadę jednomyślności podejmowania decyzji odnośnie podatków nakładanych nie tylko na branżę energetyczną. Jednak zmiana zasady również wymaga jednomyślności państw członkowskich, a nie wszystkie się na to zgadzają. Sprzeciwia się m.in. Polska.

źródło:
Zobacz więcej