RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tysiące ekologów blokuje kopalnie węgla. Kilku policjantów zostało rannych

Ekolodzy zapowiadają, że akcja protestacyjna potrwa kilka dni (fot. Christian Mang/Reuters)
Ekolodzy zapowiadają, że akcja protestacyjna potrwa kilka dni (fot. Christian Mang/Reuters)

Kilka tysięcy ekologów wtargnęło na teren kilku kopalń odkrywkowych węgla brunatnego w Brandenburgii oraz w okolicy Lipska we wschodnich Niemczech. Aktywiści próbują zablokować ich prace i domagają się natychmiastowego zamknięcia wszystkich odkrywkowych kopalń węgla brunatnego. W wyniku starć policji z ekologami trzech policjantów zostało rannych.

Kornik drukarz ma się świetnie. Zagrożone milion hektarów lasów

Leśnicy alarmują – kornik drukarz dziesiątkuje drzewa w Puszczy Białowieskiej. Według szacunków, w puszczy, która jest jednym z ostatnich większych...

zobacz więcej

W Jaenschwalde niedaleko granicy w Polską około czterystu aktywistów, siadając na tory kolejowe zablokowało transport węgla z kopalni. Interweniowała policja, używając pałek i gazu łzawiącego. Rzecznik prasowy policji w Brandenburgii Torsten Herbst poinformował, że podczas próby odblokowania kopalni doszło do starć policji z agresywnymi ekologami. Trzech policjantów zostało rannych.

Do strać z policją doszło także na terenie kopalni odkrywkowej koło Lipska, gdzie kilkuset ekologów przerwało policyjną blokadę i wtargnęło na teren kopalni.

Ekolodzy zapowiadają, że akcja protestacyjna potrwa kilka dni. Rząd federalny zamierza eksploatować odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego do 2038 roku. Pokłady tego węgla w Niemczech szacuje się na ponad 40 miliardów ton.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej