RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„W Czarny Piątek nic nie kupuj, oszczędź 100 procent”. Tysiące ludzi w obronie klimatu

W Toronto popularny był hasztag #BuyNothingDay, co było reakcją na Czarny Piątek (fot. Twitter/@HollyLehigh)
W Toronto popularny był hasztag #BuyNothingDay, co było reakcją na Czarny Piątek (fot. Twitter/@HollyLehigh)

Tysiące osób wzięły udział w manifestacji w Toronto, która rozpoczęła się w piątek w południe w ramach Globalnego Strajku Klimatycznego. Uczestnicy spotkali się pod siedzibą parlamentu Ontario, a następnie przeszli przez śródmiejskie ulice pod ratusz Toronto.

Kłótnie, bójki, zabójstwa. Ciemna strona Black Friday

Wyznaczający w USA początek sezonu zakupów świątecznych Black Friday to dzień przecen oraz rabatów. W wyścigu po jak najlepsze cenowe okazje...

zobacz więcej

Demonstranci nieśli hasła adresowane do polityków: „Brak waszych działań krzywdzi nasze dzieci” czy „Zmiana diety, a nie zmiana klimatu”, „Gdybyście byli mądrzejsi, byłabym w szkole”, krzyczano też „Nie możesz wypić ropy naftowej, pozostaw ją w ziemi”. Manifestanci tworzyli spory tłum, ale we wczesnych godzinach popołudniowych nie było jeszcze danych o liczbie uczestników.

W mediach społecznościowych w Toronto popularny był hasztag #BuyNothingDay (nic nie kupuj), co było reakcją na Czarny Piątek, dzień szaleństwa zakupowego w USA, ale i w Kanadzie, gdy sklepy i usługodawcy wabią promocjami. Wielu aktywistów namawiało: „W Czarny Piątek nic nie kupuj, oszczędź 100 procent”

Kilka dni temu grupa młodych mieszkańców Ontario w wieku od 12 do 24 lat złożyła pozew do sądu przeciw działaniom rządu prowincji, które ograniczają ochronę środowiska, co młodzi ludzie uznają za naruszenie konstytucji. Wcześniej grupa młodych ludzi złożyła podobny pozew przeciwko rządowi federalnemu.

W ostatnich dniach media poświęciły dużo uwagi ministrowi energii Ontario Gregowi Rickfordowi, który podczas parlamentarnej debaty cytował blog zaprzeczający zmianom klimatu. Pojawiły się nawet żądania jego dymisji. W czwartek Rickford wyszedł do dziennikarzy i wygłosił krótkie zdanie: – Wierzę w zmiany klimatu i wierzę, że są konsekwencją działalności człowieka.

Problem zmian klimatycznych był jednym z trzech najistotniejszych tematów kampanii przed wyborami federalnymi w Kanadzie 21 października.

W manifestacjach pod koniec września, które odbyły się w 278 miastach w Kanadzie, wzięły udział setki tysięcy protestujących. Największa demonstracja, z udziałem szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, odbyła się wówczas w Montrealu i wzięło w niej udział pół miliona ludzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej