RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Grób bohatera do likwidacji”. Możesz go uratować

Czytelniczka poinformowała nas, że grób powstańca wielkopolskiego Stanisława Golińskiego w Gdyni został przeznaczony do likwidacji (fot. Twoje Info)

Na polskich cmentarzach, na nagrobnych płytach można znaleźć powiadomienia o treści „grób do likwidacji”. Czytelnicy i widzowie proszą nas o pomoc w ich ratowaniu. Chcemy wszystkich uspokoić, że umieszczenie wiadomości o zaległościach w opłatach nie oznacza natychmiastowej likwidacji grobu. Możemy pomóc go ocalić; wystarczy powiadomić IPN.

Premier: W sercach Polaków zawsze jest wolność

zobacz więcej

Akcja ratowania nagrobków nasiliła się po dniu Wszystkich Świętych. Właśnie w tym czasie zarządcy nekropolii najczęściej informują też o zaległych opłatach. – Mój dziadek walczył o wolność Polski, teraz jego grób ma być zlikwidowany, bo ja z powodu kłopotów zdrowotnych mam problem z uiszczeniem opłaty. – Pomóżcie, może da się ocalić pamięć o polskim żołnierzu kampanii wrześniowej – zaapelował do nas pan Ryszard z Koszalina.

Bardzo duża liczba czytelników i widzów martwi się także o losy wielu nagrobków z zabytkowego Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie. – Wiele spośród zabytkowych pomników jest tam w tragicznym stanie. Powiedzenie brzmi „pokaż mi swoje groby, a powiem ci, kim jesteś”. Warto je ocalić, bo w innym wypadku możemy zapomnieć o naszych korzeniach – powiedziała wzruszona pani Tomaszewska, która poprosiła nas o wsparcie i pomoc w ratowaniu opuszczonych mogił.

Poniższy wpis w internecie mnie „ruszył”

„Podsyłam link do fb, mam nadzieję, że uda się zapobiec likwidacji" – napisała w czwartek na platformę Twoje Info kolejna osoba prosząca nas o pomoc w ratowaniu opuszczonych mogił. Czytelniczka poinformowała nas, że grób powstańca wielkopolskiego Stanisława Golińskiego w Gdyni został przeznaczony do likwidacji.

„Za każdym razem, gdy jestem w Trójmieście odwiedzam rodzinne groby na cmentarzach w Orłowie i na Witominie. Wczoraj, już wychodząc z cmentarza witomińskiego zauważyłem sporą ilość grobów z kartką informująca o likwidacji grobu. No cóż, zdarza się że wymiera cała rodzina i nie zostaje już nikt, kto grób mógłby opłacić i się nim zajmować. Ale jeden z nagrobków zwrócił moją szczególną uwagę. Grób powstańca wielkopolskiego. I zadaję i Państwu, i sobie pytanie. Czy w wypadkach, takich jak ten, na zdjęciach, rzeczywiście należy grób likwidować? Czy osobom zasłużonym w walkach o wolną Polskę nie można ustanowić czegoś w rodzaju wieczystej dzierżawy? Czy może należy takie groby po prostu utrzymywać z jakiejś formy dofinansowania przez państwo? Nie wiem, czy to są dobre przemyślenia, ale myślę że grobów weteranów nie jest specjalnie dużo, zwłaszcza tych opuszczonych. Więc?!" – apelował na Facebooku pan Jakub Meissner.

Warszawski Cmentarz Bródnowski – ważne miejsce dla Polaków

Jeden z największych cmentarzy w Europie, na którym spoczywa ponad 1,2 miliona ludzi. Zostali pochowani w tym miejscu wybitni Polacy, o których...

zobacz więcej

Po tym apelu organizator akcji poinformował, że Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, oddział WMN wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i miastem Gdynia zajmują się już prawną ochroną grobu.

„Jeśli zostanie nią objęty, my postawimy mu godny nagrobek” – zaznaczył na swoim profilu. Podziękował „WSZYSTKIM którzy przyczynili się do nagłośnienia tej sprawy i do jej załatwienia”.

Jan Hlebowicz z gdańskiego oddziału IPN potwierdził nam, że sprawą grobu Stanisława Golińskiego zajmują się pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w w tym mieście. – Prosimy informować nas i inne oddziały IPN w Polsce o takich przypadkach – zaapelował Hlebowicz.

Do informowania IPN o grobach polskich bohaterów zachęca także Anna Rydzewska, dyrektor Cmentarzy Komunalnych w Gdyni. – O rozpoczęciu procedury ratowania grobów należy także poinformować koniecznie władze cmentarza, na którym znajduje się pomnik – dodaje.

Rodacy pamiętają o polskich cmentarzach za granicą. Zdjęcia dla platformy Twoje Info

Rodacy pamiętają o polskich miejscach pochówku na świecie w Dzień Wszystkich Świętych. Jeden z naszych czytelników przesłał nam zdjęcia z odwiedzin...

zobacz więcej

Anna Rydzewska zaznacza, że wtedy władze nekropolii wstrzymują procedury do czasu wyjaśnienia. – Zawiadomienie o zaległych opłatach zostawiamy zawsze na początku listopada. Likwidacja grobu ma swoją procedurę, to nie dzieje się od razu – mówi.

Ustawa

1 stycznia 2019 r. weszła w życie Ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Ustawodawca przewidział, że Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu będzie sprawował opiekę nad grobami weteranów, prowadził ich ewidencję oraz udzielał dotacji celowych i świadczeń pieniężnych na pokrycie kosztów związanych z budową, utrzymaniem oraz remontem tych obiektów.

O wsparcie finansowe mogą występować zarówno rodziny będące dysponentem grobu, jak i fundacje, stowarzyszenia, Kościoły, związki wyznaniowe, czy urzędy gminy.

źródło:
Zobacz więcej