RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lakierki do dresów i błędy językowe. Internauci punktują wpadki Tuska [WIDEO]

Filmowy blamaż ustępującego szefa RE (fot. YouTube/Council of the EU)
Filmowy blamaż ustępującego szefa RE (fot. YouTube/Council of the EU)

Donald Tusk pożegnał się w piątek ze stanowiskiem przewodniczącego Rady Europejskiej. – Będę już nie tylko sercem, ale też coraz bardziej fizycznie obecny w Polsce. Mam pewne pomysły – obiecał dziennikarzom. Z okazji swojego pożegnania, Tusk opublikował spot podsumowujący kierowanie RE. Jak zauważyli internauci, w minutowym klipie aż roi się od wpadek. Były premier biega po Brukseli w butach wizytowych, a żegnający go po polsku premier Włoch, nazywa Tuska „prezydentem”.

Tusk żegna się z RE i zapowiada, że będzie bardziej obecny w Polsce

Odchodzący szef Rady Europejskiej Donald Tusk w piątek w Brukseli żegnał się ze swoim stanowiskiem. – Będę już nie tylko sercem, ale też coraz...

zobacz więcej

– To było trudne, ale i fajne, intensywne pięć lat. Rzeczywiście, duże wyzwania. Jakoś daliśmy radę – powiedział Donald Tusk. Jak dodał były już szef RE, jest on „chyba ostatnią osobą, którą powinno się pytać o jego błędy, ponieważ nie lubi się do nich przyznawać”. Następcą Tuska jest były premier Belgii – Charles Michel.

– Będę już nie tylko sercem, ale też coraz bardziej fizycznie obecny w Polsce. Mam pewne zobowiązania i pewne pomysły – powiedział dziennikarzom Tusk. - Jako szef Europejskiej Partii Ludowej będę miał obowiązki i odpowiedzialności ogólnoeuropejskie, ale będę miał dużo więcej czasu i wykorzystam ten czas bardzo intensywnie dla polskich spraw – dodał.

W ramach swojego pożegnania dzień wcześniej Tusk opublikował na Twitterze minutowy spot „Czas się pożegnać”, w którym na swój sposób podsumował mijającą kadencję.

Jak się okazuje – w krótkim filmiku nie brakuje wpadek. Jak zauważył jeden z internautów, były premier rządu PO-PSL występuje w nim jako biegacz w dresach i… lakierkach. W takim stroju Tusk przemierza parki, ulice Brukseli i przez Łuk Tryumfalny zmierza do budynku Rady Europejskiej.

W końcówce spotu możemy usłyszeć premiera Włoch Giuseppe Contego, prezydenta Francji Emmanuela Macrona oraz premiera Irlandii Leo Varadkara mówiących po polsku. Macron już tęskni za wpisami Tuska na Twitterze, Varadkar zapewnia, że będzie go brakowało w Brukseli, ale największe zdziwienie budzi fraza, jaką wypowiada Giuseppe Conte. „Donald, byłeś superprezydentem” – mówi premier Włoch.

Sęk w tym, że Donald Tusk był w przeszłości wicemarszałkiem Senatu (1997-2001), wicemarszałkiem Sejmu (okres 2001-2005), przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (2003-2014), przewodniczącym Rady Europejskiej (2014-2019), ale prezydentem nigdy nie był.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej