RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Erdogan: Macron powinien sprawdzić, czy nie jest w stanie śmierci mózgowej

Wcześniej prezydent Francji mówił o „śmierci mózgu” NATO (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Wcześniej prezydent Francji mówił o „śmierci mózgu” NATO (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o „śmierci mózgu” NATO świadczą o „chorym i powierzchownym” rozumieniu przez niego Sojuszu – powiedział w piątek w Stambule prezydent Turcji. Recep Tayyip Erdogan dodał, że Macron „powinien sprawdzić, czy sam nie jest w stanie śmierci mózgowej”.

„Albo większe wsparcie od UE, albo otworzymy uchodźcom drzwi do Europy”

– Turcja będzie musiała otworzyć syryjskim uchodźcom drzwi do Europy, jeśli Unia Europejska nie udzieli Ankarze wystarczającego wsparcia –...

zobacz więcej

Macron w wywiadzie dla tygodnika „The Economist” z 7 listopada mówił o „śmierci mózgu” NATO z powodu braku koordynacji między Stanami Zjednoczonymi i Europą oraz jednostronnego zachowania Turcji. Po czwartkowym spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem przekonywał, że jego wypowiedź była „potrzebnym sygnałem alarmowym”. Słowa te wywołały kontrowersje w Europie, a Macron był za nie krytykowany.

W czwartek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył, że Macron „popiera organizację terrorystyczną”. Wcześniej Macron powiedział, że Ankara nie może oczekiwać solidarności od sojuszników w NATO, bo jej operacja w Syrii była „faktem dokonanym”.

Chodzi o ofensywę rozpoczętą przez Turcję w październiku w północno-wschodniej Syrii, której deklarowanym celem jest wyparcie kurdyjskich bojowników z YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam „strefy bezpieczeństwa”, do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji. Kurdowie nazywają tę operacją czystką etniczną, oskarżają też Turcję o zbrodnie wojenne podczas ofensywy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej