RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lewica podzielona ws. żołnierzy radzieckich. Posłanka Wiosny: Zniewolili Polskę

Posłanka Anita Sowińska z Wiosny nie podziela zdania przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej na temat Armii Czerwonej. Włodzimierz Czarzasty twierdzi, że radzieccy żołnierze wyzwolili Polskę od hitleryzmu. – Oczywiście, że nie podważam historii. Zniewolili Polskę jak najbardziej. Czas PRL nie był dobrym czasem dla Polski, ale również rządy PiS-u nie są dobrym czasem dla Polski – powiedziała portalowi tvp.info Sowińska.

Czarzasty: Holocaust jest częścią polskiej historii, a sowieccy żołnierze wyzwalali Polskę

– Uważa pan, że II wojna światowa to nie jest element polskiej historii? – pytał prezes SLD Włodzimierz Czarzasty dziennikarza TVP Info,...

zobacz więcej

Parlamentarzystka nie chciała jednak zdradzić, czy w jej ocenie wypowiedź szefa SLD była błędem. Zdaniem Sowińskiej zdanie zostało wyrwane z kontekstu, a opinia publiczna powinna zajmować się już innymi tematami. Na przykład kwestią globalnego ocieplenia. Także sam Czarzasty nie chce udzielać kolejnych wypowiedzi na temat Armii Czerwonej.

– Tereny odzyskane były wyzwalane przez dwie armie: jedna armia to była armia Wojska Polskiego, m.in. był w niej gen. Jaruzelski, a druga armia to była armia, w której byli żołnierze rosyjscy bądź radzieccy, a byli i ukraińscy i różni. Nie mogli dać wolności ludzie, którzy tej wolności sami nie mieli, ale jeżeli ktokolwiek powie do mnie i obciąży żołnierzy radzieckich, którzy ginęli, to niech pan to powie matkom, które miały synów – mówił wcześniej szef SLD w TVP Info.

Nie była to pierwsza tego typu wypowiedź o żołnierzach radzieckich. We wrześniu Czarzasty w Szczecinie stwierdził, że „ci ludzie nas wyzwolili, dali nam wolność”. W marcu 2017 roku przewodniczący SLD złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej w Warszawie, w towarzystwie ambasadora Rosji.

– Doszło do wyzwolenia, wypędzenia faszystów z ziemi polskiej przez Armię Czerwoną, 1. i 2. Armię Wojska Polskiego. Później na mocy decyzji, które zapadły z udziałem aliantów, czyli nie tylko na Kremlu, ale również w Waszyngtonie i Londynie, weszliśmy w strefę wpływów Związku Radzieckiego – bronił szefa poseł SLD Andrzej Rozenek.

Szejna: generał Anders popełnił błąd; powinien maszerować z Armią Radziecką

– Do dzisiaj wszyscy uważają, że generał Anders popełnił błąd, ponieważ powinien maszerować z Armią Radziecką – powiedział w czwartek w programie...

zobacz więcej

Z takimi wypowiedziami nie zgadza się senator PiS Jan Maria Jackowski. – To jest narracja komunistyczna, która twierdziła, że Armia Czerwona wyzwoliła Polskę. Armia Czerwona walczyła z Niemcami na terytorium Polski, wypierała Niemców. Za Armią Czerwoną szło NKWD i inne struktury sowieckiego totalitarnego komunistycznego systemu, które przygotowywały zwasalizowanie Polski i stworzenie państwa, które będzie marionetką Moskwy. W tym sensie trudno, żeby Polacy przyjmowali, że to tak zwane wyzwolenie było rzeczywiście wyzwoleniem z totalitaryzmu hitlerowskiego, niemieckiego – stwierdził senator PiS.

Do słów Czarzastego w specyficzny dla siebie sposób odniósł się też poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. – Przedtem nas Niemcy wyzwoliły spod okupacji sanacyjnej. Jeszcze przedtem nas inni wyzwalali. Do tej terminologii już przywykłem. Oczywiście formalnie jest to prawda, ale w mojej rodzinie bardziej bano się Sowietów niż hitlerowców. Socjalizm niemiecki był odrobinę bardziej kulturalny od socjalizmu stalinowskiego – powiedział Korwin-Mikke.

Poseł KO Michał Szczerba nie rozumie, dlaczego Lewica, która weszła do Sejmu z nowym szyldem, w tak zaskakujący sposób wypowiada się o historii Polski. – Dla mnie te kwestie są niedyskusyjne. Każdy wie, co Sowieci zrobili Polsce 17 września 1939 roku. Wszyscy wiemy, co stało się w Katyniu, Charkowie czy Miednoje. Historia jest w tych sprawach jednoznaczna. Jeśli ktoś próbuje gloryfikować Armię Czerwoną, to wzbudza tylko moją litość – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej