RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Grupa Aleksandra Ładosia. Wystawa w Bazylei

Polscy dyplomaci ratujący Żydów są głównymi bohaterami wystawy „Paszporty, beneficjenci, policja. Szwajcarska tajemnica wojenna” otwartej w Muzeum Żydowskim w Bazylei.

Nieznana historia ratowania Żydów w czasie II wojny światowej przez Polaka

Co najmniej 400 Żydów ocalił z Holokaustu polski ambasador w Szwajcarii Aleksander Ładoś. „Dziennik Gazeta Prawna” na podstawie nieznanych dotąd...

zobacz więcej

Wystawa opowiada o tzw. grupie Aleksandra Ładosia, która zorganizowała akcję wyposażania Żydów z krajów europejskich objętych wojną w paszporty krajów południowoamerykańskich. Dokumenty wystawiane przez polskich dyplomatów na oryginalnych blankietach paszportowych państw neutralnych pozwoliły wielu tysiącom Żydów opuścić okupowane przez Niemców kraje i uniknąć zagłady.

– To świetna wystawa. Jej znaczenie jest tym większe, że została ona przygotowana przez szwajcarskich Żydów bez udziału Polski. A mimo tego to właśnie główną oś fabularną tej wystawy stanowią Aleksandra Ładosia, Konstantego Rokickiego Stefana Ryniewicza i Juliusa Kühla, którzy dzięki swej determinacji i poświęceniu uratowali wielu Żydów, którzy byli skazani przez Niemców na zagładę. Jako następca ambasadora Ładosia mogę być tylko dumny z postawy polskich dyplomatów – mówi portalowi tvp.info Jakub Kumoch, polski ambasador w Brnie.

Historia grupy zwanej również berneńską stała głośna dopiero kilka lat temu dzięki działaniom m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego oraz działaniom polskiej dyplomacji.

– Historia Aleksandra Ładosia i polskiej ambasady w czasie wojny to sieć osób pomagających Żydom, która działała na terenie całej Szwajcarii, wystawiając fałszywe paszporty krajów Ameryki Łacińskiej. Oczywiście to, że centrum tych działań była polska ambasada, jest bardzo istotne. Ta historia nie jest tu jeszcze powszechnie znana i cieszymy się, że mamy okazje żeby ją teraz upowszechnić – powiedział ambasador.

Prezydent: Polacy ratujący Żydów ryzykowali życie całej swojej rodziny

– Jesteście bohaterami i to niezwykłymi, bo bez broni w ręku, którzy nie walczyli, ale pokazywali, że świat może być dobry, inny – powiedział...

zobacz więcej

– Muszę przyznać, że jest dla mnie zdumiewające, dlaczego przez kilkadziesiąt lat nikt o tej wspaniałej akcji nie wiedział. W archiwach szwajcarskich, izraelskich czy amerykańskich mamy tysiące dokumentów związanych z tą sprawą. Celem naszej wystawy jest nagłośnienie tej niesamowitej historii – mówi Naomi Lubrich, dyrektor Muzeum Żydowskiego.

Większość ludzi uratowanych przez polskich dyplomatów już nie żyje. Jednak na wernisaż wystawy przybyli członkowie rodzin ocalonych.

– To, co czuję oglądając tę wystawę, to głębokie wzruszenie i wdzięczność dla polskich dyplomatów, który ocalili tyle istnień ludzkich – mówi Lenie de Piccotto-Leser, której rodzinę z Holokaustu uratowała akcja polskich dyplomatów.

źródło:
Zobacz więcej