RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Tatrach przybywa śniegu. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot)

Na tatrzańskich szczytach przybywa śniegu. Na Kasprowym Wierchu leży warstwa gruba na 6 cm, a temperatura na szczycie spadła do -3 st. C. W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego.

Wypadek lawinowy w Tatrach. Porwana jedna osoba

Ratownicy TOPR informują o wypadku lawinowym pod Rysami. Porwana została jedna osoba, ale utrzymała się na powierzchni. Została zabrana do szpitala...

zobacz więcej

„Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Powyżej górnej granicy lasu występuje śnieg oraz oblodzenia. Jest bardzo ślisko. Poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem” – ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach od wysokości 1900 m n.p.m. obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Najniższy, ale nie należy go bagatelizować. Według ratowniczych statystyk, do największej liczby wypadków lawinowych w Tatrach dochodzi właśnie przy najniższych stopniach zagrożenia: pierwszym i drugim.

W minioną sobotę lawina śnieżna porwała turystę na szlaku na Rysy. Na szczęście mężczyzna nie został zasypany, ale doznał urazów nogi.

Z powodu remontu nadal zamknięty jest popularny szlak turystyczny przez Dolinę Roztoki na odcinku od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Turyści nie mogą też korzystać ze szlaku między Świnicą a Zawratem. Z uwagi na obryw skalny ten odcinek jest zamknięty do odwołania.

źródło:

Zobacz więcej