RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PGNiG na litewskim rynku LNG. Firma wyłącznym użytkownikiem stacji w Kłajpedzie

(fot. Shutterstock/Vytautas Kielaitis)

PGNiG podpisało pięcioletnią umowę na pełną przepustowość stacji przeładunku LNG na ciężarówki w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki wynajętej infrastrukturze polski koncern będzie sprowadzać drogą morską LNG z różnych źródeł i sprzedawać go odbiorcom.

Rekordowy kontrakt PGNiG na dostawę LNG

PGNiG Obrót Detaliczny i chemiczna spółka Synthos podpisały największą dotychczas w Polsce umowę na dostawy LNG. Kontrakt przewiduje dostawę 8,2...

zobacz więcej

Umowa obowiązuje od kwietnia 2020 r. W obecności ministra energii Litwy Żygimantasa Vaicziunasa podpisali ją w Kłajpedzie prezesi PGNiG i operatora stacji - litewskiego koncernu Klaipedos Nafta. Oferta PGNiG wygrała w przetargu.

Terminal ma pięć zbiorników na LNG o pojemności 1000 m sześc. każdy – co przekłada się na 2250 ton skroplonego gazu. Dostawy LNG odbywają się drogą wodną. Skroplony gaz dostarczają niewielkie metanowce – 30 razy mniejsze od dużych jednostek tego typu - lub bunkierki.

Źródłem surowca może być ustawiony kilka kilometrów dalej FSRU – pływający terminal LNG „Independence”, ale PGNiG nie wyklucza sprowadzania gazu również z innych źródeł. Instalacja może również bunkrować statki napędzane LNG.

źródło:

Zobacz więcej