RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Saryusz-Wolski o rezolucji PE ws. klimatu: Szkodliwy dla Polski cel energetyczny

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski powiedział w TVP Info, że fundusz sprawiedliwej transformacji jest śmieszny. – Potrzeba 20 mld, a ma mieć 5 mld. Francuski szef komisji spraw środowiskowych PE powiedział: nie liczcie na te pieniądze, bo ich prawie nie będzie. I spróbujcie tylko się sprzeciwić, to poniesiecie ciężkie konsekwencje polityczne – cytował Saryusz-Wolski. – To jest wydana nam wojna – ocenił.

Dłuższa kolejka po pieniądze z unijnego funduszu węglowego

10 polskich regionów najmocniej związanych z węglem może liczyć na dodatkowe pieniądze na transformację energetyczną w latach 2021–27. Ale chętnych...

zobacz więcej

Zdaniem Saryusza-Wolskiego cel energetyczny zeroemisyjny będzie bardzo zły dla polskiej gospodarki.

– Chodzi o to, by narzucić energię ze słońca i wiatru i zakazać nie tylko węgla, ale również gazu oraz energii nuklearnej – wyjaśnił Saryusz-Wolski.

Dodał, że niemal cała polska opozycja poparła projekt albo się wstrzymała od głosu. Rękę przeciw podnieśli eurodeputowani z PiS, jeden z PO oraz dwóch z SLD.

– Chodzi o to, aby w imię ideologii zmusić do osiągnięcia celów klimatycznych ponad to, co jest możliwe – stwierdził. Jego zdaniem to podzieli Europę.

Polityk PiS zauważył, że z funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej, który miał wspomóc regiony najbardziej związanych z węglem, robi się pośmiewisko.

– Będzie miał symboliczny wymiar. A nasi przeciwnicy będą mieli czyste sumienie – dodał. – Jest pytanie, czy nam pozwolą palić świeczki – ironizował polityk PiS.

Prof. Bogusław Liberadzki, europoseł SLD, uspokajał, że Polska będzie brała udział w szczegółowych ustaleniach. – System energetyczny UE ma być wspólny. Jeżeli ktoś będzie miał więcej energii słonecznej, to będzie ją przesyłać tam, gdzie jest jej mniej – wyjaśnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej