RAPORT

Pogarda

Jest postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Pawła Juszczyszyna

Zarzuty dotyczą m.in. nieuprawnionego przekazania mediom ocen i twierdzeń związanych z pełnionym urzędem (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)
Zarzuty dotyczą m.in. nieuprawnionego przekazania mediom ocen i twierdzeń związanych z pełnionym urzędem (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Michał Lasota wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko Pawłowi Juszczyszynowi, sędziemu Sądu Rejonowego w Olsztynie – poinformował w komunikacie rzecznik dyscyplinarny. W uzasadnieniu podano, że sędzia przekroczył swoje uprawnienia.

Ministerstwo Sprawiedliwości: Juszczyszyn podważył status sędziego

Ministerstwo Sprawiedliwości odwołało sędziego Pawła Juszczyszyna z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Jako powód podało, że rozpoznając...

zobacz więcej

Ministerstwo Sprawiedliwości odwołało sędziego Pawła Juszczyszyna z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Jako powód podało, że rozpoznając apelację od wyroku w jednej ze spraw cywilnych, podważył on status powołanego przez prezydenta RP sędziego, który we wcześniejszej instancji wydał wyrok.

Juszczyszyn wygłosił oświadczenie, w którym powiedział, że „sędzia nie może bać się polityków”.

Potem sędzia nie odpowiadał na pytania mediów i wyszedł z sali rozpraw. W klapie marynarki miał wpięty znaczek z napisem „konstytucja”.

Sprawa dotyczy rozpatrywanej przez Juszczyna apelacji. Spór, który rozstrzygał, dotyczył zapłaty z powództwa jednego z funduszy sekurytyzacyjnych (rodzaj zamkniętego funduszu inwestycyjnego – red.) przeciwko Joannie S.

Wyrok w tej sprawie w pierwszej instancji wydał sąd w Lidzbarku Warmińskim, a orzekał tam sędzia, którego kandydatura przekazana prezydentowi została wyłoniona przez nową KRS. Juszczyszyn rozpoznając sprawę zażądał więc list poparcia do nowej KRS.

W wydanym komunikacie rzecznika dyscyplinarnego sędziego Piotra Schaba podano, że zarzuty dyscyplinarne dotyczą „uchybienia godności urzędu w szczególności przez przekroczenie uprawnień przy wydaniu postanowienia nakazującego Kancelarii Sejmu przedstawienia określonych dokumentów”.

Juszczyszynowi zarzuca się również nieuprawnione przekazanie mediom ocen i twierdzeń związanych z pełnionym przez niego urzędem.

Niezależnie od tego postawiono mu dwa kolejne zarzuty popełnienia deliktów dyscyplinarnych. Dotyczą one „podania nieprawdy co do okoliczności faktycznych złożonych wniosków o wyłączenie go od udziału w dwóch postępowaniach karnych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej